Resultatlista
inkl bonussekunder
Borlänge Tour
2014-05-23 Etapp 1 Cykelcentrum XCE
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Klass Pojkar 13-14 år. Snitthast: 45,0 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 146 SAROTA Jakub Härnösands CK 0:56,2
2 118 PETTERSSON Albin IK Hakarpspojkarna 1:05,2 0:09,0
3 113 ELIASSON Hugo Varbergs MTB 1:10,3 0:14,1
142 LARSSON Alexander Spårvägen CF
5 101 OSKARSSON Samuel IK Jarl Rättvik 1:16,6 0:20,4
6 135 LINDH Vilgot Härnösands CK 1:18,1 0:21,9
7 127 VENDLEGÅRD Emil Västerås CK 1:21,9 0:25,7
8 98 EKSTRÖM Jacob Västerås CK 1:22,9 0:26,7
9 114 NEJDERÅS Jonatan Borås CA 1:25,3 0:29,1
10 100 ABRAHAMSSON Olof CK Master 1:25,4 0:29,2
11 123 BERGMAN Robin HyPy-Finland 1:27,0 0:30,8
12 124 LINDH Edvin Härnösands CK 1:29,0 0:32,8
13 122 HEDLUND David CK Natén Säter 1:31,7 0:35,5
14 140 HÖGLUND August IK Hakarpspojkarna 1:32,1 0:35,9
15 120 LINDQUIST Emil Spårvägen CF 1:32,8 0:36,6
125 HELIN Mathias Borås CA
17 107 JOHANSSON Albin Mera Lera MTB 1:33,7 0:37,5
18 143 LINDGREN Emil Falu CK 1:34,5 0:38,3
19 99 JOHANSSON Bazka CK Master 1:34,7 0:38,5
20 112 ÖHMAN Samuli HyPy-Finland 1:34,9 0:38,7
21 103 HAARALA Ilmari KorsKa 1:35,2 0:39,0
22 108 ANDERSSON Carl IK Hakarpspojkarna 1:35,4 0:39,2
23 119 JOHANSSON Oscar Almby IK 1:35,7 0:39,5
141 SJÖBERG Dennis Rembo IK
25 104 SILLANKORVA Jaako KorsKa 1:36,0 0:39,8
26 144 HERLITZ Eric Värmdö CK 1:36,5 0:40,3
27 126 ERNSTSSON Joel Finspångs CA 1:37,3 0:41,1
136 LORD Sixten Borås CA
29 130 ENGSTRÖM Patrik Rembo IK 1:37,7 0:41,5
30 116 WALLINDER Willhelm Västerås CK 1:38,2 0:42,0
31 117 SÄLL Fredrik IK Jarl Rättvik 1:38,5 0:42,3
32 97 MELIN Simon Karlskogacyklisterna 1:38,6 0:42,4
33 139 BACKLUND Oscar IK Jarl Rättvik 1:38,7 0:42,5
34 110 BERGLUND Kalle Spårvägen CF 1:39,4 0:43,2
35 129 PETTERSSON Felix Mölndals CK 1:40,3 0:44,1
36 121 ERIKSSON Axel Borlänge CK 1:40,9 0:44,7
37 131 NILSSON Elias Tullinge SK 1:41,3 0:45,1
38 145 MIELIKÄINEN Otto HyPy-Finland 1:42,0 0:45,8
39 147 EVSÄTER Oliver Södertälje CK 1:42,2 0:46,0
40 109 SIRSJÖ Simon Almby IK 1:43,6 0:47,4
41 138 WALLINDER Wincent Västerås CK 1:43,9 0:47,7
42 133 JOHANSSON Martin CK Natén Säter 1:44,5 0:48,3
43 137 GUSTAFSSON Lukas Sundsvallscyklisterna 1:45,9 0:49,7
44 128 SIMONSSON Max IK Jarl Rättvik 1:46,3 0:50,1
45 134 VAINIO Veeti HyPy-Finland 1:47,1 0:50,9
46 105 NORLANDER Isac Sundsvallscyklisterna 1:47,6 0:51,4
47 106 ESTIGARRIBIA-ROLFSON Alexand Västerås CK 1:49,0 0:52,8
48 115 SUNDQUIST Carl Sundsvallscyklisterna 1:51,8 0:55,6
49 96 EDSTRÖM-SANFRIDSSON Oscar Karlskogacyklisterna 1:53,9 0:57,7
50 102 KOSKI Atte KorsKa 1:56,6 1:00,4
111 ANDERSSON Magnus Borlänge CK DNS
132 BERGSTRÖM Rikard Borlänge CK
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Klass Pojkar 10-12 år. Snitthast: 40,6 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 185 LINDQVIST Viktor Kolmårdens MTB 1:02,4
2 170 GARFVÉ Isak IK Jarl Rättvik 1:10,0 0:07,6
3 173 LUNDBERG Johannes Norbergs CK 1:18,2 0:15,8
4 158 HÖGLUND Andreas OK Hammaren 1:20,8 0:18,4
5 188 RISBERG Isak IK Jarl Rättvik 1:25,9 0:23,5
6 178 TRANBACK Oscar CK Natén Säter 1:32,0 0:29,6
7 181 BERGMAN Axel Falu CK 1:32,4 0:30,0
8 154 AHTOSALO Matias KorsKa 1:32,7 0:30,3
9 179 HALONEN Erik HyPy-Finland 1:34,0 0:31,6
10 182 KAGEVI Carl Tullinge SK 1:40,5 0:38,1
11 161 KIHL Hampus CK Natén Säter 1:40,8 0:38,4
12 165 CZARNECKI André Norbergs CK 1:44,9 0:42,5
13 151 LARSSON Samuel Borlänge CK 1:47,9 0:45,5
152 SILLANKORVA Mikko KorsKa
15 180 FAGERBERG Sebastian Borlänge CK 1:48,2 0:45,8
16 162 VALO Valdemar HyPy-Finland 1:48,4 0:46,0
17 187 CASSERSTEDT Casper CK Natén Säter 1:48,6 0:46,2
18 157 SANDBERG Fabian Tullinge SK 1:48,8 0:46,4
163 BIRATH Anton Almby IK
20 183 RÖNNBACKA NYBÄCK Viktor Norabygdens SK 1:49,7 0:47,3
21 153 HÄMÄLÄINEN Antti KorsKa 1:50,3 0:47,9
174 MÅRD Filip Föreningen Cykloteket RT
23 186 SÖDERQVIST Jakob Sundsvallscyklisterna 1:50,4 0:48,0
24 176 PETTERSSON Sebastian Finspångs CA 1:50,5 0:48,1
25 184 GUSTAFSSON Noel Södertälje CK 1:50,7 0:48,3
26 159 ELIASSON Simon Varbergs MTB 1:50,9 0:48,5
27 171 DAHLGREN Andreas Borlänge CK 1:52,1 0:49,7
28 177 NILSSON Albin Karlskogacyklisterna 1:52,7 0:50,3
29 169 VÄHÄTALO Oscar CK Natén Säter 1:53,3 0:50,9
30 156 LYCK Dennis Falu CK 1:56,1 0:53,7
31 155 BACKMAN Isac Borlänge CK 2:02,6 1:00,2
32 160 MÖRKBERG Gustav Eskilstuna CK 2:02,8 1:00,4
33 164 ANDERSSON Anton Falu CK 2:03,1 1:00,7
34 167 WREDE Erik Strängnäs CK 2:04,3 1:01,9
35 168 HALLGREN Albin Kungsörs SK 2:04,5 1:02,1
36 175 LÖFGREN Viktor Södertälje CK 2:10,5 1:08,1
166 ANEKLEV Felix OK Hammaren DNS
172 SANDIN Hugo IK Hakarpspojkarna
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Klass Flickor 13-14 år.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 59 JOHANSSON Maja Mölndals CK 1:03,3
2 55 HOLMEGÅRD Ella Mölndals CK 1:10,1 0:06,8
3 60 ANDERSSON Maja OK Hammaren 1:16,8 0:13,5
4 61 MOLIN Saga Varbergs MTB 1:20,2 0:16,9
5 62 SÄLL Anna IK Jarl Rättvik 1:25,0 0:21,7
6 57 DANIELSSON Ida Falu CK 1:25,5 0:22,2
7 58 SJÖLUND Maja Härnösands CK 1:40,5 0:37,2
8 63 ERIKSSON Frida Göteborgs CK 1:45,1 0:41,8
9 54 SALMELA Vilma KorsKa 1:46,3 0:43,0
10 56 WALLIN Ella Norbergs CK 1:50,4 0:47,1
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km., Snitthast: 32,7 km/tim.
Klass Flickor 10-12 år.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 204 AHTOSALO Annina KorsKa 1:17,3
2 213 ANDERSSON Tuva IK Hakarpspojkarna 1:24,3 0:07,0
3 203 HÄMÄLÄINEN Aino KorsKa 1:26,8 0:09,5
4 210 LUNDMARK Julia Borlänge CK 1:30,9 0:13,6
5 214 CASSERSTEDT Alva CK Natén Säter 1:31,4 0:14,1
6 206 PALMBERG Linn OK Hammaren 1:39,5 0:22,2
7 205 BERGLUND Elvira Spårvägen CF 1:46,3 0:29,0
8 216 LINDKVIST Saga Sundsvallscyklisterna 1:50,1 0:32,8
9 200 EKSTRÖM Emilia Västerås CK 1:51,3 0:34,0
10 202 OSKARSSON Malin IK Jarl Rättvik 1:51,8 0:34,5
11 201 OLGERFELT Emelie Rembo IK 1:53,8 0:36,5
12 208 JOHANSSON Amanda Almby IK 1:54,5 0:37,2
13 207 GUSTAFSSON Ellen Eskilstuna CK 1:59,3 0:42,0
14 211 JENHAGEN Lia Sundsvallscyklisterna 2:02,2 0:44,9
15 209 PETTERSSON Ida IK Hakarpspojkarna 2:03,1 0:45,8
16 215 HAGSTRÖM Meja Borlänge CK 2:06,7 0:49,4
17 217 EGERYD Ebba Almby IK 2:26,1 1:08,8
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Klass Damer Sport. Snitthast: 37,0 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 75 HELLSTRÖM Mikaela Uddevalla CK 1:08,7
2 77 KOK Frida Södertälje CK 1:15,1 0:06,4
3 80 WREDE Maria Strängnäs CK 1:22,2 0:13,5
4 82 GUSTAFSSON Sofia Eskilstuna CK 1:32,3 0:23,6
5 74 STRÖMBERG Lotti OK Tyr 1:34,0 0:25,3
6 81 STENHAMMAR Ellinor Sandvikens CK 1:34,1 0:25,4
7 76 HÅKANSSON Sofia OK Tyr 1:49,6 0:40,9
8 78 MÖRKBERG Renée Eskilstuna CK 1:52,9 0:44,2
9 79 EGERYD Pernilla Almby IK 1:56,9 0:48,2
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Klass Flickor 15-16 år. Snitthast: 40,0 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 93 OSKARSSON Sofie IK Jarl Rättvik 1:03,5
2 94 SALMELA Kajsa KorsKa 1:12,7 0:09,2
95 JUNTIKKA Malin Härnösands CK DNS
Snitthast: 48,5 km/tim.
Arrangör: Borlänge CK.
Distans: 1 varv x 0,7 km = 0,7 km.,
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 286 HÖGLUND Fredrik OK Hammaren 0:52,0
2 284 BERGMAN Joel HyPy-Finland 1:00,4 0:08,4
3 264 JUNTUNEN Antti-Jussi KorsKa 1:07,2 0:15,2
4 271 RECINA Oskar CK Master 1:09,4 0:17,4
5 267 HANSSON Axel Varbergs MTB 1:12,4 0:20,4
6 277 OLSTAM Anton CK Natén Säter 1:13,0 0:21,0
7 268 PETTERSSON Ted Mölndals CK 1:15,7 0:23,7
8 285 ÅKESSON Erik Västerås CK 1:17,7 0:25,7
9 281 HÖGLUND Axel IK Hakarpspojkarna 1:23,2 0:31,2
10 266 JARNHAGEN Carl IK Hakarpspojkarna 1:24,4 0:32,4
11 287 LYCK David Falu CK 1:28,6 0:36,6
12 276 HEDLUND Emil OK Hammaren 1:30,5 0:38,5
13 282 GUNNARSSON Eric OK Tyr 1:30,8 0:38,8
14 275 NERÉN Edwin Västerås CK 1:31,0 0:39,0
15 263 SANTASALO Tomi Team Medilaser 1:31,3 0:39,3
16 270 EHRLIN Alexander Almby IK 1:31,7 0:39,7
283 LORD Samuel Borås CA
18 280 HÄGGLUND Jakob Västerås CK 1:32,3 0:40,3
19 290 RISBERG David IK Jarl Rättvik 1:32,7 0:40,7
20 269 TJERN Martin Falu CK 1:34,5 0:42,5
21 278 KOK Jack Södertälje CK 1:35,1 0:43,1
22 288 KITZBERGER Ludvig Spårvägen CF 1:36,6 0:44,6
23 274 VAINIO Roope HyPy-Finland 1:40,1 0:48,1
24 265 EGERYD Ludvig Almby IK 1:40,3 0:48,3
273 KLOO Edwin Norbergs CK
26 289 SILLANPÄÄ Arttu HyPy-Finland 1:42,0 0:50,0
272 JOHANNESSON Anton Hässleholms CK DNS
Klass Damer Veteraner 30 år. Snitthast: 38,7 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 195 TINDBERG Malin Varbergs MTB 1:05,8
2 197 LARSSON Nellie CK X 1:16,6 0:10,8
3 198 KROMNOW Maria CK Hymer 1:23,5 0:17,7
4 196 JANSSON Linda Hässleholms CK 1:26,9 0:21,1
K
lass Damer Veteraner 40 år. Snitthast: 78,6 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 341 CALÅS Charlotta Dinvelo CK 0:32,7
2 335 JANSSON Anna Eskilstuna CK 1:11,1 0:38,4
3 342 LARSSON Maria Karlskogacyklisterna 1:15,2 0:42,5
4 343 NYBÄCK Katarina Norabygdens SK 1:20,6 0:47,9
5 339 LINDH Helena Härnösands CK 1:27,4 0:54,7
6 336 SEDEMARK Maria MTB Täby 1:33,4 1:00,7
7 338 LEHIKOINEN Eva-Lena Borlänge CK 1:49,7 1:17,0
8 340 BÖRJESSON Carina Åstorps CK 1:55,8 1:23,1
9 337 CHAPO Malin Dinvelo CK 1:58,0 1:25,3
Klass Herrar Sport. Snitthast: 46,6 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 362 PERSSON Joakim Borlänge CK 0:54,2
2 363 MOLANDER Christofer OK Tyr 1:05,5 0:11,3
3 379 SÖDERBERG Keith OK Tyr 1:10,0 0:15,8
4 359 HOLM Sebastian Borlänge CK 1:13,7 0:19,5
5 367 STEEN Jonatan Falu CK 1:17,3 0:23,1
6 370 STRANDBERG Peter Borlänge CK 1:20,3 0:26,1
7 356 BERGSTRÖM Filip Borlänge CK 1:20,5 0:26,3
8 368 VAINIO Mika HyPy-Finland 1:24,8 0:30,6
9 376 HAMMAR Emil CK Natén Säter 1:29,0 0:34,8
10 358 HAKSO Tomas Norbergs CK 1:32,1 0:37,9
11 360 MOLANDER Håkan OK Tyr 1:32,7 0:38,5
12 384 BERGMAN Jukka HyPy-Finland 1:33,7 0:39,5
13 383 STOMBERG Henrik Almby IK 1:36,2 0:42,0
14 361 PETTERSSON David Norbergs CK 1:36,5 0:42,3
15 371 EGERYD Per Almby IK 1:38,0 0:43,8
16 364 MÖRKBERG Niklas Eskilstuna CK 1:38,1 0:43,9
17 373 FORSSTRÖM Daniel Norbergs CK 1:38,3 0:44,1
18 374 WAHRÉN Johan Borlänge CK 1:38,4 0:44,2
19 357 ZAXIN Rickard Almby IK 1:38,5 0:44,3
20 365 LÖFGREN Henrik Södertälje CK 1:39,7 0:45,5
21 382 HELLMAN Lars Borlänge CK 1:40,6 0:46,4
22 369 KOK Tycho Södertälje CK 1:42,6 0:48,4
23 380 NOGÉUS Per CK Hymer 1:45,1 0:50,9
24 372 HELIN Martin Borås CA 1:45,2 0:51,0
25 378 TÅNGRING Stefan Borlänge CK 1:45,5 0:51,3
26 355 SKEPPSTRÖM Robert Södertälje CK 1:47,9 0:53,7
27 366 EDBOM Roger Borlänge CK 2:23,9 1:29,7
375 SÖDERBERG Keith Tullinge SK DNS
377 GUSTAFSSON Jan Södertälje CK
381 BYHLINDER Mikael Västerås CK
Klass Herrar Veteraner 30 år. Snitthast: 46,6 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 310 ANDERSSON Donaldh Uddevalla CK 0:54,5
2 313 SANDBERG Pierre Borlänge CK 1:01,6 0:07,1
3 303 JONSSON Andreas Gustav Eskilstuna CK 1:05,5 0:11,0
4 315 LINDBOM Johan Almby IK 1:09,1 0:14,6
5 319 BATES Warren Varbergs MTB 1:11,2 0:16,7
6 305 SOMMARSTRÖM Andreas Mjölby CK 1:12,4 0:17,9
7 306 ARVIDSSON Per Borlänge CK 1:12,6 0:18,1
8 311 OHLSSON Vilhelm MTB Täby 1:17,0 0:22,5
9 321 MATTSSON Matts IK Jarl Rättvik 1:19,0 0:24,5
10 304 KUMLIN Per Föreningen Cykloteket RT 1:24,9 0:30,4
11 309 ANDERSSON Benny IK Hakarpspojkarna 1:25,4 0:30,9
12 308 EKMAN Anders Norbergs CK 1:26,0 0:31,5
13 307 REYIER ÖSTERLING Robert Waxholm CK 1:29,6 0:35,1
14 316 PETTERSSON Jens IK Hakarpspojkarna 1:30,3 0:35,8
15 318 ÖSTBLOM Johan Sandvikens CK 1:33,0 0:38,5
16 312 HALLGREN Mikael Kungsörs SK 1:35,2 0:40,7
17 322 ERIKSSON Per Norbergs CK 1:35,7 0:41,2
18 320 ANGESTAV Mikael Borlänge CK 1:36,0 0:41,5
19 324 NOGÉUS Johan Uddevalla CK 1:36,1 0:41,6
20 323 JOHANSSON Mathias Eksjö CK 1:49,2 0:54,7
314 WASS Gustav CK La Lepre Stanca DNS
317 ANDERSSON Magnus Västerås CK
325 CARLSTRÖM Johan MTB Täby
1 425 ELIASSON Henrik Varbergs MTB 0:58,5
2 407 LORD Henrik Borås CA 1:03,8 0:05,3
3 415 SAMUELSSON Dick Kolmårdens MTB 1:06,6 0:08,1
4 434 TÖJRÉN Gunnar CK Norrtälje 1:12,1 0:13,6
5 421 GUSTAFSSON Mats Sundsvallscyklisterna 1:14,9 0:16,4
6 405 CARLSSON Stefan Velodrom CK 1:18,6 0:20,1
7 423 BERG Tomas CSK Ludvika 1:20,3 0:21,8
8 416 SNELL Stefan Falu CK 1:21,7 0:23,2
9 412 LINDH Tomas Härnösands CK 1:23,8 0:25,3
10 406 LÖFGREN Mikael Kvänums IF 1:26,2 0:27,7
11 409 JOHANSSON Michael CK Hymer 1:26,3 0:27,8
12 430 JAKOBSSON Jan Borlänge CK 1:28,5 0:30,0
13 433 PERSSON Christian Gävle CA 1:31,1 0:32,6
14 429 GARFVÉ Anders CK Parr 1:31,5 0:33,0
15 414 LARSSON Stefan CK Norrtälje 1:31,6 0:33,1
16 427 LARSSON Patrik Spårvägen CF 1:31,7 0:33,2
17 420 CLAAR Christer Borlänge CK 1:31,9 0:33,4
18 424 LINDÉN Anders Uddevalla CK 1:32,0 0:33,5
19 422 RÖNNBACKA Mats Norabygdens SK 1:32,8 0:34,3
20 431 SÖDERQVIST Jörgen Sundsvallscyklisterna 1:32,9 0:34,4
21 413 NILSSON Erik Karlskogacyklisterna 1:34,3 0:35,8
22 426 ERNSTSSON Erik Finspångs CA 1:34,9 0:36,4
23 408 SANDBERG Håkan Tullinge SK 1:35,2 0:36,7
419 ERIKSSON Tommy Eskilstuna CK
25 418 AHLBÄCK Magnus Västerås CK 1:35,7 0:37,2
26 410 ÖSTBERG Anders Borlänge CK 1:36,0 0:37,5
27 417 PERSSON Lars Fredrikshofs IF CK 1:38,7 0:40,2
28 428 WINBERG Fredrik MTB Täby 1:39,2 0:40,7
411 TIBERT Gunnar CK Valhall DNS
Klass Herrar Veteraner 50 år. Snitthast: 45,0 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 506 ENGSTRÖM Claes Gävle CA 0:56,1
2 505 BERGMAN Krister Falu CK 1:04,4 0:08,3
3 514 OLSSON Tommy Norbergs CK 1:10,8 0:14,7
4 513 GUNNARSSON Jan-Olav OK Tyr 1:14,4 0:18,3
5 516 ERIKSSON Björn Göteborgs CK 1:15,7 0:19,6
6 517 CASSERSTEDT Lars CK Natén Säter 1:19,1 0:23,0
7 504 OLSEN Kjell Alingsås SC 1:21,9 0:25,8
8 503 KANSIKAS Ari Team Medilaser 1:22,4 0:26,3
9 509 ÖRN Peter Tullinge SK 1:24,1 0:28,0
10 510 TYLLMAN Lennart CK Falken 1:26,5 0:30,4
11 512 SPÅNG Ulf Mjölby CK 1:27,2 0:31,1
12 507 ANDERSSON Benny Åstorps CK 1:34,4 0:38,3
13 511 ERIKSSON Göran Falu CK 1:38,1 0:42,0
14 508 EK Stefan Södertälje CK 1:38,3 0:42,2
15 515 SUNDQUIST Benneth Västerås CK 1:44,3 0:48,2
Klass Damer Juniorer. Snitthast: 41,3 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 226 JANSSON Ida Eskilstuna CK 1:01,2
2 224 ENGSTRÖM FRIDA Motala AIF CK 1:08,4 0:07,2
3 225 SVARF Selma CK Natén Säter 1:13,6 0:12,4
4 227 JUNTIKKA Erika Härnösands CK 1:37,0 0:35,8
Klass Damer Elit. Snitthast: 41,3 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 36 SNIHS Kajsa IK Jarl Rättvik 1:01,1
2 39 FERNER Felicia Borlänge CK 1:07,8 0:06,7
3 37 TYLLMAN Linn Föreningen Team Corratec S 1:14,2 0:13,1
4 40 BERGMAN Hanna Falu CK 1:16,7 0:15,6
5 34 KANERVA Noora KorsKa 1:19,1 0:18,0
6 32 KANSIKAS Jasmin Team MedilaserSpecialized 1:19,6 0:18,5
7 35 THELBERG Emmy Härnösands CK 1:35,5 0:34,4
8 38 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 1:38,2 0:37,1
9 33 LINDGREN Emelie Borås CA 1:38,8 0:37,7
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 240 THYRSTEDT Robin Kolmårdens MTB 0:49,9
2 241 SETTERBERG Martin IF Hallby SOK 0:52,3 0:02,4
3 238 GUNNARSSON Erik Härnösands CK 0:59,6 0:09,7
4 250 VIKLUND Kim Västerås CK 1:06,2 0:16,3
5 248 NORDIN Isak Orsa SK 1:10,5 0:20,6
6 244 LARSSON Herman Spårvägen CF 1:12,0 0:22,1
7 256 GOJ Rasmus Föreningen Team Corratec S 1:14,5 0:24,6
8 246 GUSTAFSSON Adam Eksjö CK 1:15,7 0:25,8
9 254 BURMAN Joel Borlänge CK 1:16,1 0:26,2
10 251 HALME Sasu Team Medilaser 1:18,1 0:28,2
11 253 VESTIN Viktor Härnösands CK 1:23,8 0:33,9
12 247 ENGSTRÖM Jakob Kolmårdens MTB 1:25,4 0:35,5
13 236 ZETTERBERG Henrik Västerås CK 1:28,6 0:38,7
14 245 KLOO William Norbergs CK 1:28,7 0:38,8
15 252 GUSTAFSSON Emil Almby IK 1:30,0 0:40,1
16 235 LINDBLOM Oliver Eskilstuna CK 1:30,2 0:40,3
17 242 GRIP Mateo Eskilstuna CK 1:30,5 0:40,6
18 237 GUSTAFSSON Jens Södertälje CK 1:31,4 0:41,5
234 JONSSON Hannes IK Hakarpspojkarna DNS
239 NORDLING Johan OK Hammaren
243 AHLBÄCK Albin Västerås CK
249 SAARELA William Eskilstuna CK
255 ÖSTLUND Jonatan Tullinge SK
Klass Herrar Elit. Snitthast: 51,4 km/tim.
Plc Nr Namn Förening Tid Diff
1 23 LINDE Emil Gävle CA 0:49,4
2 12 WIDÉN Johan CK Natén Säter 0:54,1 0:04,7
3 30 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 0:58,9 0:09,5
4 17 ERIKSSON David Göteborgs CK 1:03,7 0:14,3
5 21 JUNELL Viktor IK Jarl Rättvik 1:10,0 0:20,6
6 27 HALME Samuel Team Medilaser 1:10,2 0:20,8
7 13 KANGAS David Uddevalla CK 1:10,4 0:21,0
8 7 KVIST Christoffer Borlänge CK 1:13,0 0:23,6
9 20 MARTIN August CK Antilopen 1:23,1 0:33,7
10 16 LEHTINEN Sakari HyPy-Finland 1:23,3 0:33,9
11 22 LILLPERS Nils Sandvikens CK 1:24,0 0:34,6
12 14 FRYKSENIUS Johan OK Tyr 1:24,3 0:34,9
29 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT
14 31 HJORTSBERG Jesper Föreningen Cykloteket RT 1:24,7 0:35,3
15 32 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 1:25,4 0:36,0
16 24 HOLMBERG Jeremias HyPy-Finland 1:25,5 0:36,1
17 4 ERIKSSON Daniel Trosabygdens Orienteringskl 1:25,6 0:36,2
18 19 THOMAS Ben Mountain Trax 1:25,9 0:36,5
19 5 ANDERSSON Jesper Föreningen Team Corratec S 1:26,2 0:36,8
20 8 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 1:27,2 0:37,8
21 10 KARLSSON Erik Göteborgs CK 1:27,4 0:38,0
22 25 BACKLUND Emil CK Master 1:28,8 0:39,4
23 6 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl Rättvik 1:29,7 0:40,3
24 15 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 1:31,3 0:41,9
25 11 KARLSSON Johan Mariestadcyklisten 1:32,2 0:42,8
26 26 KARLSSON Andreas Mariestadcyklisten 1:32,3 0:42,9
27 18 NORÉN Johan Mariestadcyklisten 2:23,0 1:33,6
9 PALOU Jaime Höllviken CK DNS
28 SJÖLUND Niklas Härnösands CK