Tulokset

Ratapyöräilyn Ikäluokka Suomen Mestaruuskilpailut
Helsingin Velodromilla 27.7.2014 klo 9.00

500m aika-ajo

Finaali N10
1 Wilma Aintila IK-32 51,01
2 Selina Manninen OPP 52,20
3 Metsämarja Ojala OPP 53,62
4 Heidi Antikainen CCH 55,10
5 Erika Ingves Kraft 57,95
6 Cecilia Lindberg SV 58,02
7 Emilia Ahtosalo CCH 1:01,76
8 Emma Hedman OPP 1:07,86
 
500m aika-ajo Finaali M10
1 Tatu Taskinen TVC 49,81
2 Emil Ijäs KorsKa 50,11
3 Mico Tuominen TVC 50,14
4 Sampo Lindgren TVC 51,45
5 Lenni Heiskanen OTC 52,20
6 Elias Kuusikoski Po-Ta 55,01
7 Anton Ingves Kraft 57,85
8 Aaro Väyrynen OPP 1:00,85
9 Eero Väyrynen OPP 1:18,26
 
500m aika-ajo Finaali N12
1 Anniina Ahtosalo KorsKa 42,66
2 Aino Hämäläinen KorsKa 45,98
3 Lumimaaria Ojala OPP 46,15
4 Milana Itäpää TP-P 50,29
5 Milja Itäpää TP-P 51,41
 
500m aika-ajo Finaali M12
1 Waldemar Aintila IK-32 43,45
2 Oskari Kolehmainen CCH 44,89
3 Jesper Lindberg SV 45,70
4 Aleksi Lindgren TVC 45,92
5 Aabel Lehtoranta OPP 46,36
6 Matias Ahtosalo KorsKa 46,45
7 Elmeri Kymäläinen TVC 46,46
8 Ville Lehikoinen TVC 48,09
9 Lasse Mikkola CCH 50,03
10 Eero Hedman OPP 51,98
 
500m aika-ajo Finaali N14
1 Sonja Taskinen TVC 42,92
2 Jenni Karvonen OTC 44,95
3 Salla Lindgren TVC 45,12
4 Venla Hirvenoja CCH 47,50
5 Elli Hedman OPP 48,58
 
500m aika-ajo Finaali M14
1 Sampo Lahti Kä-Ta 38,57
2 Antti Lehikoinen TVC 39,25
3 Joakim Nordström Akilles 40,51
4 Simeon Manninen OPP 41,54
5 Tuomas Kuusikoski Po-Ta 41,82
6 Kalle Marjomaa PyöRi 42,46
7 Otto Kolehmainen CCH 42,71
8 Niko Heikkilä OPP 43,60
9 Eemil Lehtoranta OPP 44,94
 
500m aika-ajo Finaali M50
1 Antero Aarnio CCH 37,55
2 Harry Strömberg IK-32 38,26
3 Vesa Visti HTL 38,41
4 Markku Henriksson OuTa 40,22
5 Kari Pajanne IK-32 40,57
6 Iiro Clouberg RaSePy 40,88
7 Veli-Matti Keloneva OTC 42,16
8 Jukka Lehikoinen TVC 42,26
9 Jyrki Lepistö Po-Ta 43,40
10 Olli Aaltonen CCH  
 
500m aika-ajo Finaali M60  
1 Jukka Oksanen TuUL 37,71
2 Pentti Salminen LaPy 38,60
3 Risto Hukkanen KoPy 42,37
4 Leevi Kivelä CCH 42,97
5 Matti Tanttu CCH 42,97
6 Pekka Husgafvel CCH 44,98
7 Arto Husgafvel CCH 46,98
8 Johannes Leppänen CCH dns
N10 Finaali
1 Wilma Aintila IK-32 3:37,07
2 Seliina Manninen OPP 3:40,80
3 Metsämarja Ojala OPP 3:57,62
4 Heidi Antikainen CCH 4:05,98
5 Cecilia Lindberg SV 4:14,43
6 Erika Ingves Kraft 4:16,97
7 Emma Hedman OPP 4:29,59
 
M10
1 Sampo Lindgren TVC 3:35,63
Tatu Taskinen TVC 3:40,19
2 Emil Ijäs KorsKa 3:40,91
3 Mico Tuominen TVC 3:43,76
4 Lenni Heiskanen OTC 3:58,55
5 Elias Kuusikoski Po-Ta 4:04,15
6 Anton Ingves Kraft 4:09,08
7 Aaro Väyrynen OPP 4:11,54
8 Eero Väyrynen OPP 5:03,53
 
N12
1 Anniina Ahtosalo KorsKa 3:06,63
2 Lumimaaria Ojala OPP 3:18,87
3 Aino Hämäläinen KorsKa 3:19,58
4 Milana Itäpää TP-P 3:30,43
5 Milja Itäpää TP-P 3:37,75
 
M12
1 Waldemar Aintila IK-32 2:57,55 SE
2 Matias Ahtosalo KorsKa 3:13,64
3 Akseli Lindgren TVC 3:15,83
4 Aabel Lehtoranta OPP 3:21,70
5 Oskari Kolehmainen CCH 3:22,16
6 Jesper Lindberg SV 3:22,65
7 Eero Hedman OPP 3:27,04
8 Ville Lehikoinen TVC 3:33,22
9 Elmeri Kymäläinen TVC 3:33,31
10 Lasse Mikkola CCH 3:43,55
 
N14
1 Sonja Taskinen TVC 3:02,98
2 Jenni Karvonen OTC 3:09,81
3 Salla Lingren TVC 3:16,71
4 Elli Hedman OPP 3:22,77
5 Venla Hirvenoja CCH 3:23,36
 
M14
1 Sampo Lahti Kä-Ta 2:34,28 SE
2 Simeon Manninen OPP 2:51,18
3 Joakim Nordström Akilles 2:53,71
4 Antti Lehikoinen TVC 2:53,91
5 Tuomas Kuusikoski Po-Ta 2:59,66
6 Otto Kolehmainen CCH 3:02,44
7 Kalle Marjomaa Pyö-Ri 3:05,51
8 Niko Heikkilä OPP 3:06,43
9 Eemil Lehtoranta OPP 3:07,21
 
M50 Etusuora
1 Kari Pajanne IK-32 2:32,43
2 Markku Henriksson OuTa 2:39,91
3 Jukka Lehikoinen TVC 2:41,87
4 Veli-Matti Keloneva OTC 2:54,49
5 Jyrki Lepistö Po-Ta 3:00,29
Harry Strömberg IK-32 DNS
Antero Aarnio CCH DNS
 
M60 Etusuora
1 Pentti Salminen LaPy 2:41,90
2 Matti Tanttu CCH 2:48,03
3 Leevi Kivelä CCH 2:51,20
4 Risto Hukkanen Ko-Py 2:52,39
5 Jukka Oksanen TuUL 2:53,21
6 Pekka Husgafvel CCH 3:08,04
7 Arto Husgafvel CCH 3:28,43
Johannes Leppänen CCH DNS
Nuoriso Viesti 3x400 m
1 Cycle Club Helsinki 1:40,60
Jonne Itkonen
Viivi Puskala
Oskari Kolehmainen
2 Ounaksen Pyörä-Pojat 1:42,27
Simeon Manninen
Iina Väyrynen
Nea Huikuri
3 Team Velo Cycling 1:44,21
Salla Lindgren
Sonja Taskinen
Antti Lehikoinen
4 Oulun Triathlon&Cycling 1:50,13
Aku Keloneva
Jenni Karvonen
Lenni Heiskanen
5 Ounaksen Pyörä-Pojat 1:50,85
Niko Heikkilä
Eemil Lehtoranta
Lumimaaria Ojala
6 Korson Kaiku 1:51,93
Anniina Ahtosalo
Matias Ahtosalo
Aino Hämäläinen
7 Cycle Club Helsinki 1:54,18
Lasse Mikkola
Otto Kolehmainen
Venla Hirvenoja
8 Team Velo Cycling 1:55,03
Ville Lehikoinen
Elmeri Kymäläinen
Akseli Lindgren
9 Sibbo Vargarne 1:58,37
Cecilia Lindberg
Jesper Lindberg
Anni Alanko
10 Team Velo Cycling 2:03,41
Mico Tuominen
Sampo Lindgren
Tatu Taskinen
11 Cycle Club Helsinki 2:17,02
Heidi Antikainen
Emilia Ahtosalo
Eemil Ijäs
15 km Linja-ajo, Miehet
1 Janne Nurminen CCH 20:59.55
2 Jarkko Niemi KoiIs SA
3 Hiski Kanerva CCH SA
4 Juhana Hietala CCH SA
5 Antero Salvanto CCH SA
6 Lauri Harju TVC SA
7 John Lawson CCH SA
8 Ville-Pekka Reponen IK-32 SA
9 Petri Matero CCH SA
10 Joonas Haapala KoiIs SA
11 Jari Nieminen KoiIs SA
12 Antti Träskelin KoiIs SA
13 Jonne Itkonen CCH SA
Sijat 3 ja 4 muutettu tuomarineuvoston päätöksellä
Syy: Ajon estäminen.