Resultat 104e Scandinavian Race i Uppsala 1909-20122012-05-12

Klass Herrar Elit.Landsväg Distans: 15 varv x 12,5 km = 187,5 km, Genomsnittsfart: 41,0 km/h.

Organisatör: Upsala CK.

Pl

Nr

 

Namn

Klubb

Tid

Diff

1

191

SWE19900216

AHLSTRAND Jonas

Team Cykelcity

4:34:21

 

2

194

SWE19860304

OLSSON Michael

Team Cykelcity

 

 

3

195

SWE19890425

WILSON Edvin

Team Cykelcity

4:34:32

0:11

4

5

FRA19860318

ROSTOLLAN Thomas

Amical Velo Club Aixos

 

 

5

192

SWE19820330

LANDSTRÖM Johan

Team Cykelcity

4:35:02

0:41

6

181

SWE19880218

ANDERSSON Lars

Team Concordia

4:35:28

1:07

7

236

SWE19820417

WIRENSTEDT Paul

Trek Sweden Racing

4:36:18

1:57

8

212

SWE19860831

GALLE Simon

Team Refero CK C4

 

 

9

76

BEL19860826

VANGHEEL Timothy

Colba - Superano Ham

 

 

10

1

NED19910221

GMELICH MEIJILING Jarno

Amical Velo Club Aixos

4:36:35

2:14

11

72

BEL19850730

PARDINI Olivier

Colba - Superano Ham

 

 

12

193

SWE19910818

LINDAU Philip

Team Cykelcity

 

 

13

154

EST19930703

RÄIM Mikhel

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

 

 

14

234

SWE19791002

SVENSSON Johan

Trek Sweden Racing

4:36:37

2:16

15

123

SWE19871010

DAHLBERG Linus

National Team Sweden

4:37:53

3:32

16

73

BEL19891017

SUAREZ Kevin

Colba - Superano Ham

 

 

17

186

DEN19850628

HESTER Marc

Team Concordia

 

 

18

34

NOR19910216

RINGHEIM Jo Kogstad

Argon 18 - Unaas Cycling

 

 

19

103

ALG19850202

HANACHI Abdelbasset

National Team Algeria

 

 

20

85

SWE19930716

RENHAGE Daniel

Epic Mölndals CK

 

 

21

184

SWE19840316

PERSSON Lucas

Team Concordia

 

 

22

141

NOR19920627

HAUGEN Henrik Steen

Ringeriks-Kraft Look

 

 

23

182

SWE19880609

BALCK Sebastian

Team Concordia

 

 

24

241

NOR19890302

EVENSEN Tommy Frengen

Trondhjems Velocipedklubb (TVK)

 

 

25

233

SWE19850510

PERSSON Petter

Trek Sweden Racing

 

 

26

86

SWE19830517

SVENSSON Marcus

Epic Mölndals CK

 

 

27

21

GER19870808

ERDMÜLLER Benjamin

ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer - [KTM]

 

 

28

82

SWE19881109

EKH Anders

Epic Mölndals CK

 

 

29

115

FIN19920720

MANNINEN Matti

National Team Finland

4:38:57

4:36

30

11

UKR19851128

AVERIN Maksym

Amore & Vita

 

 

31

143

NOR19920130

GULLINGSRUD Espen

Ringeriks-Kraft Look

 

 

32

121

SWE19930320

ANDERSSON Emil

National Team Sweden

 

 

33

196

SWE19910905

BERTILSSON Christian

Team Cykelcity

 

 

34

52

SWE19770714

HJÄRTSTRÖM Mathias

CK Hymer

 

 

35

245

NOR19930417

LUNKE Sindre Skjøstad

Trondhjems Velocipedklubb (TVK)

 

 

36

13

LAT19870416

LUKSEVICS Viesturs

Amore & Vita

 

 

37

155

EST19750724

RANNAMA Indrek

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

 

 

38

151

EST19900818

AIA Karlo

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

 

 

39

171

SWE19900901

LINDER Marcus

Sörmlands CF

 

 

40

75

BEL19921218

VAN HOLDERBEKE Mathias

Colba - Superano Ham

 

 

41

204

ESP19870430

PEREZ Juan Miguel

Team KTM-Murcia

 

 

42

203

ESP19871106

LOPEZ Juan Jesus

Team KTM-Murcia

 

 

43

65

SWE19680710

SCHEFFER Matti

CK Valhall

 

 

44

145

NOR19930917

HERMANSEN Sindre Eid

Ringeriks-Kraft Look

 

 

45

64

SWE19761213

LUNDVALL Daniel

CK Valhall

 

 

46

113

FIN19910917

HENTTALA Joonas

National Team Finland

 

 

47

2

SWE19890317

KULLGREN Erik

Amical Velo Club Aixos

 

 

48

74

BEL19841105

VAN DEN HOUTE Sven

Colba - Superano Ham

 

 

49

163

SWE19791007

GUSTAFSSON Björn

Stockholms CF

 

 

50

4

FRA19890612

QUEYRANNE Nicolas

Amical Velo Club Aixos

 

 

51

81

SWE19910713

CARLSSON Joakim

Epic Mölndals CK

 

 

52

112

FIN19920622

FÄRLIN Juho

National Team Finland

 

 

53

246

NOR19930913

RØE Anders Norderhus

Trondhjems Velocipedklubb (TVK)

 

 

54

26

AUT19861015

STADLER Stefan

ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer - [KTM]

 

 

55

71

BEL19880703

GODVAERTS Tom

Colba - Superano Ham

 

 

56

235

SWE19880325

SÖDERGRANN Jakob

Trek Sweden Racing

 

 

57

43

SWE19881121

NORDSTRÖM Clas

Bålsta CK

 

 

58

36

NOR19910907

WORMSEN Alexander

Argon 18 - Unaas Cycling

 

 

59

161

SWE19760507

ALBIN Fredrik

Stockholms CF

 

 

60

62

SWE19740725

GUNNARS Jan

CK Valhall

 

 

61

32

NOR19911231

ELFMARK Ola

Argon 18 - Unaas Cycling

 

 

62

61

SWE19850606

ERIKSSON Emil

CK Valhall

 

 

63

214

SWE19920830

LUNDGREN Isac

Team Refero CK C4

 

 

64

254

FIN19930312

SILVÉNIUS Asku

TWD-Länken

 

 

65

83

SWE19841214

GUSTAVSSON Christian

Epic Mölndals CK

 

 

66

6

FRA19860701

SARREBOUBEE Rémi

Amical Velo Club Aixos

 

 

67

211

SWE19661231

CARLSSON Peter

Team Refero CK C4

 

 

68

124

SWE19801223

GINGSJÖ Alexander

National Team Sweden

 

 

69

232

SWE19840104

NILSSON Ove

Trek Sweden Racing

 

 

70

25

ROU19830131

PRIA Lars

ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer - [KTM]

 

 

71

244

NOR19931011

KOLSUNG Erik Borg

Trondhjems Velocipedklubb (TVK)

 

 

72

93

SWE19850408

JOHANSSON Marcus

Motala AIF CK

 

 

73

172

SWE19810208

SANDELL Carl-Henrik

Sörmlands CF

 

 

74

31

SWE19901001

ANDERSSON Mats

Argon 18 - Unaas Cycling

 

 

75

205

ESP19880208

RIENDA Juan Carlos

Team KTM-Murcia

4:39:12

4:51

76

106

ALG19920510

YAHMI Abdennour

National Team Algeria

4:43:23

9:02

77

122

SWE19931024

BENGTSSON Ludvig

National Team Sweden

4:50:41

16:20

78

173

SWE19771107

STRIDSBERG Tobias

Sörmlands CF

 

 

79

91

SWE19810516

FRYKBERG Fredrik

Motala AIF CK

4:55:31

21:10

80

102

ALG19920606

BETIRA Moudah

National Team Algeria

 

 

81

166

SWE19780322

WAHLGREN Thomas

Stockholms CF

 

 

82

215

SWE19860712

OLOFSSON Fredrik

Team Refero CK C4

4:58:37

24:16

 

3

FRA19910221

MIQUEL Thomas

Amical Velo Club Aixos

DNF

 

 

12

ISR19871101

LIBNER Niv

Amore & Vita

 

 

 

14

SWE19860704

MORÉN Patrik

Amore & Vita

 

 

 

15

ITA19851130

PALANDRI Marino

Amore & Vita

 

 

 

16

BUL19910327

YOVCHEV Yovcho

Amore & Vita

 

 

 

22

GER19790517

ERLER Tobias

ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer - [KTM]

 

 

 

33

NOR19900509

JOHANSEN Sebastian Ferner

Argon 18 - Unaas Cycling

 

 

 

41

SWE19920929

LANGMAN Jonas

Bålsta CK

 

 

 

42

SWE19881121

NORDSTRÖM Alexander

Bålsta CK

 

 

 

44

NED19841202

WEISS Niels

Bålsta CK

 

 

 

51

SWE19780607

GRANSTEN Johan

CK Hymer

 

 

 

53

SWE19710910

JOHANSSON Michael

CK Hymer

 

 

 

54

SWE19881201

MIKIVER Rasmus

CK Hymer

 

 

 

63

SWE19760417

HERBERT Damian

CK Valhall

 

 

 

66

SWE19830103

SVENSSON Mattias

CK Valhall

 

 

 

92

SWE19780904

JANSSON Mattias

Motala AIF CK

 

 

 

94

SWE19770306

LARSSON Jesper

Motala AIF CK

 

 

 

95

SWE19870725

VINGSTEDT Peter

Motala AIF CK

 

 

 

101

ALG19921224

ALI OUSSALAH Walid

National Team Algeria

 

 

 

104

ALG19930219

KAB Hichem

National Team Algeria

 

 

 

105

ALG19860918

LAGAB Azzedine

National Team Algeria

 

 

 

111

FIN19890310

ESKELINEN Jussi

National Team Finland

 

 

 

116

FIN19930128

TEIVAALA Olli

National Team Finland

 

 

 

125

SWE19860813

LINDGREN Johan

National Team Sweden

 

 

 

126

SWE19790115

LJUNGBLAD Jonas

National Team Sweden

 

 

 

132

NOR19910201

ELIASSEN Kristian

Nesset CK Elite

 

 

 

133

NOR19910201

ELIASSEN Vegard

Nesset CK Elite

 

 

 

134

NOR19891129

GODEJORD Børge

Nesset CK Elite

 

 

 

136

NOR19921029

NEVSTAD Martin Notøy

Nesset CK Elite

 

 

 

142

NOR19930122

BRAHUSHI Thomas Nesset

Ringeriks-Kraft Look

 

 

 

146

NOR19900308

UTHUS Martin

Ringeriks-Kraft Look

 

 

 

152

EST19920624

ALAMAA Siim-Erik

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

 

 

 

153

EST19930915

LAAS Martin

Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

 

 

 

162

ESP19830407

BARTOLOMÉ RODRIGUEZ David

Stockholms CF

 

 

 

164

SWE19860329

REM Thomas

Stockholms CF

 

 

 

165

SWE19710519

EKMAN Oskar

Stockholms CF

 

 

 

174

SWE19921003

ÖBERG Joakim

Sörmlands CF

 

 

 

183

DEN19870831

NIELSEN Philip Nicolas

Team Concordia

 

 

 

185

SWE19840710

STEVENSON Michael

Team Concordia

 

 

 

201

ESP19890707

GONZALEZ Hugo

Team KTM-Murcia

 

 

 

202

ESP19890808

LOPEZ PERRINO Jonatan

Team KTM-Murcia

 

 

 

206

GBR19901122

THOMAS Simon

Team KTM-Murcia

 

 

 

213

SWE19830705

LINDH Johan

Team Refero CK C4

 

 

 

216

SWE19820705

PARTANEN Mikko

Team Refero CK C4

 

 

 

231

SWE19850507

BODIN Jimmy

Trek Sweden Racing

 

 

 

251

FIN19900814

PÖKÄLÄ Samuel

TWD-Länken

 

 

 

252

FIN19830221

ROSSI Jussi

TWD-Länken

 

 

 

253

FIN19900417

KAHILA Ilari

TWD-Länken

 

 

 

256

FIN19890202

TIAINEN Sami

TWD-Länken