Borlänge Tour 2012 Resultatlista

2012-05-25 Etapp 1 Cykelcentrum Prolog

Klass Pojkar 10-12 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 24,8 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

11

OSKARSSON Samuel

IK Jarl Rättvik

5:19,1

2

41

LARSSON Alexander

Spårvägen CF

5:19,7

0:00,6

3

34

SAROTA Jakub

Härnösands CK

5:34,1

0:15,0

4

23

LINDH Edvin

Härnösands CK

5:35,5

0:16,4

5

19

LINDQVIST Viktor

Kolmårdens MTB

5:36,7

0:17,6

6

4

SANDBERG Max

Tullinge SK

5:37,4

0:18,3

7

6

SILLANKORVA Jaakko

KorsKa - Finland

5:37,7

0:18,6

8

45

LINDH Vilgot

Härnösands CK

5:46,8

0:27,7

9

31

PETTERSSON Karl Bertil Georg

Borlänge CK

5:47,8

0:28,7

10

44

EKSTRÖM Jacob

Västerås CK

5:52,6

0:33,5

11

5

SUNDBERG Fredrik

Borlänge CK

5:56,6

0:37,5

12

9

GARFVÉ Isak

CK Parr

5:57,9

0:38,8

13

27

GUSTAFSSON Elias

Eskilstuna CK

5:58,6

0:39,5

14

7

ALFRAEUS Anton

Almby IK

5:59,2

0:40,1

15

28

JONSSON-ÅKERSTRÖM Filip

Sundsvallscyklisterna

5:59,7

0:40,6

16

47

HÖGLUND Andreas

OK Hammaren

6:00,7

0:41,6

17

13

HÖGLUND August

IK Hakarpspojkarna

6:03,5

0:44,4

18

16

HAARALA Ilmari

KorsKa - Finland

6:06,2

0:47,1

19

22

WALLINDER Willhelm

Västerås CK

6:08,3

0:49,2

20

36

SJÖBERG Dennis

Rembo IK

6:11,5

0:52,4

21

43

BACKLUND Oscar

IK Jarl Rättvik

6:13,1

0:54,0

22

25

ABRAHAMSSON Ask

Göteborgs CK

6:13,7

0:54,6

23

32

SÄLL Fredrik

IK Jarl Rättvik

6:13,9

0:54,8

24

42

BACKMAN Jacob

Borlänge CK

6:15,1

0:56,0

25

30

SANDBERG Fabian

Tullinge SK

6:15,3

0:56,2

48

ÖSTBERG Hampus

CK Natén Säter

27

33

WALLINDER Vincent

Västerås CK

6:15,7

0:56,6

28

10

ANDERSSON Magnus

Borlänge CK

6:16,4

0:57,3

29

21

SIMONSSON Max

IK Jarl Rättvik

6:17,4

0:58,3

30

46

ÖHMAN Samuli

HyPy - Finland

6:17,7

0:58,6

31

26

TRANBACK Oscar

CK Natén Säter

6:18,8

0:59,7

32

40

HAKSO Lukas

Norbergs CK

6:24,7

1:05,6

33

37

ÖSTBERG Casper

CK Natén Säter

6:26,6

1:07,5

34

14

WESTERHOLM Tuukka

HyPy - Finland

6:39,1

1:20,0

35

15

EDSTRÖM SANFRIDSSON Oscar

Team Sportia CK Karlskoga

6:39,4

1:20,3

36

38

MOUREAU Axel

Södertälje CK

6:39,9

1:20,8

37

18

SVEDBERG Edvin

Norbergs CK

6:40,6

1:21,5

38

35

HALONEN Erik

HyPy - Finland

6:41,8

1:22,7

39

8

WIBOM Simon

Falu CK

6:44,1

1:25,0

40

17

ALFRAEUS Erik

Almby IK

6:55,4

1:36,3

41

12

ESTIGARRIBIA ROLFSSON Alexan

Västerås CK

7:03,5

1:44,4

42

29

BERGMAN Axel

Falu CK

7:07,0

1:47,9

43

39

JOHANSSON Oscar

Almby IK

8:07,0

2:47,9

20

BERGSTRÖM Rikard

Borlänge CK

DNS

24

BERGMAN Robin

HyPy - Finland

Klass Flickor 13-14 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 26,9 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

56

JANSSON Ida

Eskilstuna CK

4:54,5

2

57

SÖMSKAR Johanna

Norbergs CK

5:09,6

0:15,1

3

55

LUNDMARK Clara

Norbergs CK

5:12,2

0:17,7

4

54

OSKARSSON Sofie

IK Jarl Rättvik

5:21,1

0:26,6

5

53

CZARNECKI Cecilia

Norbergs CK

5:38,2

0:43,7

Klass Flickor 10-12 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 24,4 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

71

MOLIN Saga

Varbergs MTB

5:25,2

2

67

SÄLL Anna

IK Jarl Rättvik

5:46,3

0:21,1

3

68

HOLMEGÅRD Ella

Mölndals CK

5:48,1

0:22,9

4

66

DANIELSSON Ida

Falu CK

5:59,9

0:34,7

5

65

WALLIN Ella

Norbergs CK

6:06,2

0:41,0

6

70

GUSTAFSSON Ellen

Eskilstuna CK

7:10,4

1:45,2

7

64

CASSERSTEDT Alva

CK Natén Säter

7:43,3

2:18,1

69

SJÖLUND Maja

Härnösands CK

DNS

72

LUNDMARK Julia

Borlänge CK

Klass Pojkar 13-14 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 26,9 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

104

HÖGLUND Fredrik

OK Hammaren

4:54,9

2

98

KOK Jack

Södertälje CK

4:57,1

0:02,2

3

97

ÅKESSON Erik

Västerås CK

4:58,9

0:04,0

4

107

BAUER Alvin

Norbergs CK

4:59,1

0:04,2

5

87

FAGERHILL Petter

Kopparbergs CK

5:01,6

0:06,7

6

86

OLSTAM Anton

CSK Ludvika

5:02,8

0:07,9

7

89

LINDGREN Jonathan

Norbergs CK

5:07,5

0:12,6

8

88

ZETTERBERG Simon

Gävle CA

5:09,2

0:14,3

9

103

NERÉN Edwin

Västerås CK

5:13,0

0:18,1

10

95

ERIKSSON Jacob

Borås CA

5:13,4

0:18,5

11

91

GEZELIUS Samuel

CSK Ludvika

5:15,7

0:20,8

12

106

RISBERG David

IK Jarl Rättvik

5:16,3

0:21,4

13

105

LUNDMARK Emil

Borlänge CK

5:20,1

0:25,2

14

100

ANÅKER Pontus

CK Natén Säter

5:22,2

0:27,3

15

94

JUNTUNEN Antti-Jussi

KorsKa - Finland

5:25,4

0:30,5

16

84

KARLEFELDT Anton

Borlänge CK

5:35,7

0:40,8

17

101

KLOO Edwin

Norbergs CK

5:43,5

0:48,6

18

99

GRAJNERT Filip

Härnösands CK

5:51,2

0:56,3

19

85

NIEMINEN Henri

HyPy - Finland

5:57,0

1:02,1

20

102

SILLANPÄÄ Arttu

HyPy - Finland

6:25,2

1:30,3

21

92

EGERYD Ludvig

Almby IK

11:12,6

6:17,7

22

93

HÖGLUND Axel

IK Hakarpspojkarna

17:35,0

12:40,1

90

VAINIO Roope

HyPy - Finland

DNS

96

BERGMAN Joel

HyPy - Finland

Klass Flickor 15-16 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 25,8 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

118

ENGSTRÖM Frida

Motala AIF CK

5:07,6

2

116

SVARF Selma

CK Natén Säter

5:14,3

0:06,7

3

113

SVENSSON Cecilia

Finspångs CA

5:16,8

0:09,2

4

115

ERIKSSON Tina

Sundsvallscyklisterna

5:21,9

0:14,3

5

117

OLSTAM Linn

CSK Ludvika

5:33,6

0:26,0

6

114

PETTERSSON Caroline

CSK Ludvika

5:37,8

0:30,2

Klass Pojkar 15-16 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 30,8 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

147

WIKLUND-HELLSTADIUS Max

Borås CA

4:17,7

2

138

ERIKSSON Lucas

Borås CA

4:20,8

0:03,1

3

141

LARSSON Herman

Spårvägen CF

4:30,3

0:12,6

4

140

THYRSTEDT Robin

Kolmårdens MTB

4:31,4

0:13,7

5

146

GUSTAFSSON Adam

Eksjö CK

4:31,6

0:13,9

6

144

GUSTAFSSON Emil

Almby IK

4:37,2

0:19,5

7

132

BROSTRÖM Tor

Mjölby CK

4:38,9

0:21,2

8

129

AFLODAL Gustav

MTB Täby

4:41,3

0:23,6

9

126

STRIDFELDT Oscar

Eskilstuna CK

4:41,5

0:23,8

10

148

GOJ Rasmus

Föreningen Team Corratec

4:42,8

0:25,1

11

125

LINDBLOM Oliver

Eskilstuna CK

4:45,6

0:27,9

142

ÖHMAN Linus

Borlänge CK

13

143

GRIP Mateo

Eskilstuna CK

4:47,5

0:29,8

14

145

KLOO William

Norbergs CK

4:51,9

0:34,2

15

137

ÖBERG Jakob

MTB Täby

4:56,4

0:38,7

16

130

BJERRING Isac

Falu CK

4:59,6

0:41,9

17

131

HALME Sasu

MTB Team FINLAND

5:00,0

0:42,3

18

133

BERGSTRÖM Filip

Borlänge CK

5:00,6

0:42,9

19

128

WALLIN André

Norbergs CK

5:02,1

0:44,4

20

149

HÄNNINEN Jaakko

MTB Team FINLAND

5:04,6

0:46,9

21

127

LIVEFALK LJUNGBERG Malcolm

CK Antilopen

5:06,2

0:48,5

22

136

VIKLUND Kim

Västerås CK

5:12,1

0:54,4

23

139

LISSKAR Simon

IK Jarl Rättvik

5:13,7

0:56,0

24

134

VESTIN Viktor

Härnösands CK

5:22,8

1:05,1

135

ÖSTLUND Jonatan

Tullinge SK

DNS

150

WIGGBERG Anton

Spårvägen CF

151

BURMAN Joel

Borlänge CK

Individuell start.Klass Herrar Sport.Distans: 2,2 km, Snitthast: 29,1 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

212

OLSSON Erik

Borlänge CK

4:32,0

2

224

ÖHMAN Mikael

Borlänge CK

4:37,4

0:05,4

3

216

OLSSON Lars

Borlänge CK

4:39,3

0:07,3

4

221

BJERRING Niklas

Falu CK

4:44,5

0:12,5

5

217

STEEN Jonatan

Falu CK

4:46,8

0:14,8

6

213

SNELL Stefan

Falu CK

4:47,8

0:15,8

7

210

SVENSSON Benjamin

Eskilstuna CK

4:47,9

0:15,9

8

225

LARSSON Niklas

Borlänge CK

4:55,9

0:23,9

9

205

PERSSON Christian

Gävle CA

4:56,7

0:24,7

10

201

PALANDER Henrik

CK Natén

4:57,0

0:25,0

11

220

EDBOM Roger

Borlänge CK

4:59,6

0:27,6

12

203

ANDERSSON Christer

Borlänge CK

5:01,9

0:29,9

13

227

HALLGREN Mikael

Kungsörs SK

5:08,4

0:36,4

14

204

BJERRING Fredrik

Falu CK

5:08,5

0:36,5

15

219

SUNDQUIST Benneth

Kungsörs SK

5:08,9

0:36,9

16

226

EK Stefan

Södertälje CK

5:09,6

0:37,6

17

223

EKLÖW Niclas

Tullinge SK

5:11,6

0:39,6

18

211

RUNDSTRÖM Mathieu

Södertälje CK

5:11,9

0:39,9

19

206

BERGSTRÖM Martin

Borlänge CK

5:14,6

0:42,6

20

214

RUNDSTRÖM Pontus

Södertälje CK

5:17,4

0:45,4

21

200

NORMAN Daniel

Borlänge CK

5:19,5

0:47,5

22

218

SAKURAI Daniel

Södertälje CK

5:29,3

0:57,3

23

222

KOK Tycho

Södertälje CK

5:36,3

1:04,3

24

209

LEIFE Petter

Borlänge CK

5:43,8

1:11,8

25

207

EGERYD Per

Almby IK

5:47,8

1:15,8

26

208

SKEPPSTRÖM Robert

Södertälje CK

5:55,5

1:23,5

27

202

OLSSON Andreas

Alingsås SC

5:58,5

1:26,5

215

SANDBERG Håkan

Tullinge SK

DNS

Individuell start.Klass Damer Sport.Distans: 2,2 km, Snitthast: 23,0 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

253

GUSTAFSSON Sofia

Eskilstuna CK

5:45,0

2

255

ERIKSSON Satu

Eskilstuna CK

5:51,4

0:06,4

3

256

KOK Frida

Södertälje CK

6:04,3

0:19,3

4

254

HÖGLUND Charlotte

IK Hakarpspojkarna

6:10,8

0:25,8

Klass Damer Veteraner 30 år. Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 23,8 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

303

LAGERQVIST Sanna

Varbergs MTB

5:33,2

2

307

JANSSON Linda

Hässleholms CK

5:34,3

0:01,1

3

305

RUNETEG Maria

Varbergs MTB

5:36,9

0:03,7

4

304

CALÅS Charlotta

Fredrikshofs IF CK

5:39,3

0:06,1

5

306

HOLST Karin

Almby IK

6:04,0

0:30,8

I

Klass Damer Veteraner 40 år.ndividuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 26,5 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

405

BERGMAN Hanna

Falu CK

4:59,8

2

403

LINDQVIST Therese

Kolmårdens MTB

5:10,9

0:11,1

3

407

JANSSON Anna

Eskilstuna CK

5:25,5

0:25,7

4

408

LINDH Helena

Härnösands CK

5:34,0

0:34,2

5

409

EDVARDSSON Lena

IK Jarl Rättvik

5:35,9

0:36,1

6

404

LEHIKOINEN Eva-Lena

Borlänge CK

5:40,8

0:41,0

7

406

BÖRJESSON Carina

Åstorps CK

6:03,5

1:03,7

Klass Herrar Veteraner 30 år. Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 30,7 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

372

SVÄRM Fredrik

Motala AIF CK

4:18,6

2

368

SOMMARSTRÖM Andreas

Mjölby CK

4:24,7

0:06,1

3

369

ÖSTBLOM Johan

Sandvikens CK

4:26,7

0:08,1

4

362

CARLSTRÖM Johan

CK Nollåtta

4:27,5

0:08,9

5

376

ANDERSSON Tor

Kolmårdens MTB

4:29,4

0:10,8

6

357

ANDERSSON Donaldh

Uddevalla CK

4:31,2

0:12,6

7

364

SUNNERBERG Stefan

Kolmårdens MTB

4:32,0

0:13,4

8

371

OHLSSON Vilhelm

Älvsjö Bmx-klubb

4:32,7

0:14,1

9

375

KUMLIN Per

Föreningen Cykloteket RT

4:33,9

0:15,3

10

356

ARNEKVIST Tobias

Mjölby CK

4:34,8

0:16,2

11

374

DANIELSSON Magnus

Jönköpings CK

4:35,0

0:16,4

12

354

HAMMARSTRÖM Fredrich

MTB Täby

4:35,6

0:17,0

13

360

MATTSSON Matts

IK Jarl Rättvik

4:37,9

0:19,3

14

365

JOHANSSON Tobias

OK Tyr

4:39,2

0:20,6

15

377

HEJDERUP Henrik

CK Fix

4:42,3

0:23,7

16

361

ERIKSSON Per

Norbergs CK

4:56,4

0:37,8

367

NILSSON Niclas

Almby IK

18

355

MELIN Daniel

Almby IK

4:56,7

0:38,1

19

358

HILKE Stefan

Crank It BC

4:57,4

0:38,8

20

366

HULTMAN Peter

MTB Täby

4:59,3

0:40,7

21

373

HAKSO Tomas

Norbergs CK

5:06,2

0:47,6

22

353

WAHRÉN Johan

Borlänge CK

5:18,0

0:59,4

23

363

SVARTSTRÖM Eric

Sigtuna Märsta Arlanda CK

5:21,9

1:03,3

359

FRÖDIN Markus

Sundsvallscyklisterna

DNS

370

ALMLÖF Peter

CSK Ludvika

Klass Herrar Veteraner 40 år.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 29,7 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

471

TÖJRÉN Gunnar

CK Norrtälje

4:27,1

2

462

JOHANSSON Michael

CK Hymer

4:29,1

0:02,0

3

461

SAMUELSSON Dick

Kolmårdens MTB

4:33,4

0:06,3

4

477

JAKOBSSON Jan

Borlänge CK

4:33,8

0:06,7

5

460

PALMBERG Jonas

OK Hammaren

4:34,4

0:07,3

6

465

VRANG Erik

MTB Täby

4:36,2

0:09,1

7

454

BERG Tomas

CSK Ludvika

4:40,5

0:13,4

8

475

SPETZ Peter

MTB Täby

4:40,8

0:13,7

9

464

BROSTRÖM Karl-Erik

Mjölby CK

4:40,9

0:13,8

10

452

SVENSSON Magnus

Finspångs CA

4:43,6

0:16,5

11

466

OLSEN Kjell

Borås CA

4:43,7

0:16,6

12

476

OLSSON Tommy

Norbergs CK

4:45,9

0:18,8

13

463

HÖGLUND Mårten

IK Hakarpspojkarna

4:48,1

0:21,0

14

479

GARFVÉ Anders

CK Parr

4:49,3

0:22,2

15

459

PERSSON Lars

Fredrikshofs IF CK

4:50,1

0:23,0

16

469

ÖRN Peter

Tullinge SK

4:51,8

0:24,7

17

467

CLAAR Christer

Borlänge CK

4:52,3

0:25,2

18

453

LARSSON Stefan

CK Norrtälje

4:53,2

0:26,1

19

455

EDVARDSSON Mats

IK Jarl Rättvik

4:54,3

0:27,2

20

478

ERIKSSON Tommy

Eskilstuna CK

4:55,0

0:27,9

21

458

JANSSON Fredrik

Borlänge CK

4:55,2

0:28,1

22

480

PACINI Rocco

Crank It BC

4:58,9

0:31,8

23

473

ABRAHAMSSON Sven

Göteborgs CK

5:02,7

0:35,6

24

474

RISBERG Tomas

IK Jarl Rättvik

5:13,3

0:46,2

25

457

ANDERSSON Dennis

Norbergs CK

5:13,8

0:46,7

26

472

JAKOBSSON OLSTAM Tony

CSK Ludvika

5:27,6

1:00,5

456

LARSSON Bo

MTB Täby

DNS

468

JANSSON Tomas

Arvika IS

470

PETTERSSON Thomas

CK Uni

Klass Herrar Veteraner 50 år. individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 28,6 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

506

HANSEN Atle

Tullinge SK

4:37,9

2

509

ANDERSSON Benny

Åstorps CK

4:41,7

0:03,8

3

505

FRIBERG Kjell

Järfälla CK

4:50,6

0:12,7

4

510

SJÖGREN Thomas

CSK Ludvika

4:59,1

0:21,2

5

504

TYLLMAN Lennart

CK Falken

5:03,0

0:25,1

6

508

ERIKSSON Per

Sandvikens CK

5:04,6

0:26,7

7

503

BERGMAN Krister

Falu CK

5:06,0

0:28,1

8

507

ERIKSSON Göran

Falu CK

5:13,0

0:35,1

9

511

BACKLUND Mats

IK Jarl Rättvik

5:19,9

0:42,0

Klass Damer Elit.Individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 28,0 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

609

RISSVEDS Jenny

Falu CK

4:43,4

2

607

FERNER Felicia

Borlänge CK

4:49,8

0:06,4

3

612

OLSSON Ida

Mölndals CK

4:59,1

0:15,7

4

611

KANSIKAS Jasmin

MTB Team FINLAND

5:00,8

0:17,4

5

610

TYLLMAN Linn

CK Falken

5:07,6

0:24,2

6

606

SÖMSKAR Alexandra

Norbergs CK

5:11,2

0:27,8

7

608

FAGERHILL Caroline

Kopparbergs CK

5:11,9

0:28,5

8

603

GUSTAFSSON Linn

Falu CK

5:17,5

0:34,1

9

614

BENGTSSON Amanda

IK Ymer

5:22,7

0:39,3

10

613

LINDGREN Emelie

Borås CA

5:24,6

0:41,2

11

602

HÖGSTRÖM Anna

Härnösands CK

5:28,9

0:45,5

12

604

EK Angelica

Södertälje CK

5:48,9

1:05,5

605

EDVARDSSON Angelica

Föreningen Cykloteket RT

DNS

Klass Herrar Juniorer. individuell start.Distans: 2,2 km, Snitthast: 31,1 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

710

WIDÉN Johan

CK Natén Säter

4:15,0

2

707

LINDE Emil

Gävle CA

4:17,4

0:02,4

3

713

SJÖLUND Niklas

Härnösands CK

4:24,5

0:09,5

4

706

DALENBERG Albin

IK Ymer

4:26,5

0:11,5

5

712

MARTIN August

CK Antilopen

4:26,7

0:11,7

6

715

JONSSON Isak

Alingsås SC

4:30,2

0:15,2

7

711

JOHANSSON Niklas

Norbergs CK

4:32,6

0:17,6

8

708

KOSKINEN Mattias

MTB Team FINLAND

4:44,5

0:29,5

714

ERIKSSON David

Göteborgs CK

10

704

TEGENDAL Lukas

CK Uni

4:51,1

0:36,1

709

WAHLQVIST Dennis

Alingsås SC

DNS

Klass Herrar Elit. Individuell start. Distans: 2,2 km, Snitthast: 32,6 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

932

WENGELIN Matthias

Kalas CK

4:03,8

2

917

FRIBERG Calle

Järfälla CK

4:05,6

0:01,8

3

902

DARVELL Magnus

Kalas CK

4:07,3

0:03,5

4

934

KRISTOFFERSSON Tomas

Härnösands CK

4:09,5

0:05,7

5

933

JONSSON Olof

Alingsås SC

4:10,9

0:07,1

6

903

NILSSON Mattias

Kalas CK

4:12,5

0:08,7

7

900

BYHLINDER Oscar

Varbergs MTB

4:14,7

0:10,9

8

939

ERIKSSON Martin

Föreningen Cykloteket RT

4:16,7

0:12,9

9

926

LÖFSTRÖM Håkan

IK Jarl Rättvik

4:17,2

0:13,4

10

918

LINDH Axel

Härnösands CK

4:18,1

0:14,3

11

931

SÖDERQUIST Ludwig

Föreningen Cykloteket RT

4:18,7

0:14,9

12

914

BENGTSSON Ludvig

IK Ymer

4:19,4

0:15,6

13

915

BLECKUR Lars

Föreningen Cykloteket RT

4:19,5

0:15,7

14

935

KARLSSON Erik

Göteborgs CK

4:19,7

0:15,9

15

920

HALME Samel

MTB Team FINLAND

4:20,3

0:16,5

16

921

S FLOCKHART Mikael

Föreningen Team Corratec

4:23,0

0:19,2

17

906

FAGERHILL Pontus

Kopparbergs CK

4:24,4

0:20,6

18

905

AXELSSON Karl

Mjölby CK

4:24,5

0:20,7

19

937

KVIST Christoffer

Borlänge CK

4:24,6

0:20,8

20

929

HJORTSBERG Jesper

Föreningen Team Corratec

4:25,1

0:21,3

21

901

ÖSTERLING Robert

CK Parr

4:25,2

0:21,4

22

908

AXELSSON Johan

Kolmårdens MTB

4:26,7

0:22,9

23

940

ANDERSSON Niclas

Kolmårdens MTB

4:27,0

0:23,2

24

916

CARLSSON Stefan

Kolmårdens MTB

4:27,1

0:23,3

25

928

OKSMAN Jerry

MTB Team FINLAND

4:28,5

0:24,7

26

943

BJÖRKLUND Jakob

Kristinehamns Multisport Klu

4:32,2

0:28,4

27

930

CEDERTH Robin

Kungsörs SK

4:32,5

0:28,7

28

907

DAHLBOM Erik

Föreningen Cykloteket RT

4:32,7

0:28,9

29

912

PÄRSSINEN Perttu

MTB Team FINLAND

4:33,6

0:29,8

30

942

VIKLUND Tomas

IK Jarl Rättvik

4:34,0

0:30,2

31

911

EKLUND Erik

HyPy - Finland

4:34,6

0:30,8

32

938

JOHANSSON Erik

CK Falken

4:34,9

0:31,1

33

927

BEKKEMON Torgeir

Solör CK - Norge

4:36,3

0:32,5

34

904

TÄHTI Toni

MTB Team FINLAND

4:36,8

0:33,0

35

919

BRÄNNLUND Samuel

Gimonäs CK

4:37,0

0:33,2

36

909

ANDERSSON Jesper

Sigtuna Märsta Arlanda CK

4:39,6

0:35,8

922

HAMMARSTRÖM Tommy

IK Jarl

38

899

JOHANSSON Simon

Östmarka CK/Team Anton S

4:39,9

0:36,1

39

925

SVARTSTRÖM Olov

Sigtuna Märsta Arlanda CK

4:41,1

0:37,3

40

923

JOHANSSON Pontus

Föreningen Cykloteket RT

4:43,9

0:40,1

41

941

BRENGDAHL Daniel

CK Hymer

5:10,6

1:06,8

42

924

LAGERCRANTZ Fredrik

Kolmårdens MTB

6:10,6

2:06,8

910

THEANDER GRANSTEN Gustav

IK Jarl Rättvik

DNS

913

CARLSSON John

Mjölby CK

936

HÄNNINEN Juho

MTB Team FINLAND

2012-05-26 Etapp 2 Borlänge XCO

Klass Pojkar 10-12 år.Gemensam start.Distans: 1 varv x 6,5 km = 6,5 km. Snitthast: 20,4 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

11

OSKARSSON Samuel

IK Jarl Rättvik

19:05

2

45

LINDH Vilgot

Härnösands CK

19:46

0:41

3

23

LINDH Edvin

Härnösands CK

20:12

1:07

4

34

SAROTA Jakub

Härnösands CK

20:19

1:14

5

41

LARSSON Alexander

Spårvägen CF

20:40

1:35

6

19

LINDQVIST Viktor

Kolmårdens MTB

21:32

2:27

7

47

HÖGLUND Andreas

OK Hammaren

21:40

2:35

8

6

SILLANKORVA Jaakko

KorsKa - Finland

21:57

2:52

9

22

WALLINDER Willhelm

Västerås CK

21:58

2:53

10

31

PETTERSSON Karl Bertil Georg

Borlänge CK

22:13

3:08

11

33

WALLINDER Vincent

Västerås CK

22:30

3:25

12

27

GUSTAFSSON Elias

Eskilstuna CK

22:33

3:28

13

38

MOUREAU Axel

Södertälje CK

22:51

3:46

14

44

EKSTRÖM Jacob

Västerås CK

23:08

4:03

15

28

JONSSON-ÅKERSTRÖM Filip

Sundsvallscyklisterna

23:09

4:04

16

32

SÄLL Fredrik

IK Jarl Rättvik

23:10

4:05

17

36

SJÖBERG Dennis

Rembo IK

23:14

4:09

18

5

SUNDBERG Fredrik

Borlänge CK

23:21

4:16

19

7

ALFRAEUS Anton

Almby IK

23:29

4:24

20

26

TRANBACK Oscar

CK Natén Säter

23:37

4:32

21

42

BACKMAN Jacob

Borlänge CK

23:42

4:37

22

43

BACKLUND Oscar

IK Jarl Rättvik

24:00

4:55

23

30

SANDBERG Fabian

Tullinge SK

24:02

4:57

24

9

GARFVÉ Isak

CK Parr

24:03

4:58

25

46

ÖHMAN Samuli

HyPy - Finland

24:04

4:59

26

16

HAARALA Ilmari

KorsKa - Finland

24:07

5:02

27

25

ABRAHAMSSON Ask

Göteborgs CK

24:21

5:16

28

29

BERGMAN Axel

Falu CK

24:23

5:18

29

40

HAKSO Lukas

Norbergs CK

24:43

5:38

30

21

SIMONSSON Max

IK Jarl Rättvik

31

48

ÖSTBERG Hampus

CK Natén Säter

25:08

6:03

32

37

ÖSTBERG Casper

CK Natén Säter

25:25

6:20

33

39

JOHANSSON Oscar

Almby IK

25:51

6:46

34

35

HALONEN Erik

HyPy - Finland

26:25

7:20

35

15

EDSTRÖM SANFRIDSSON Oscar

Team Sportia CK Karlskoga

26:54

7:49

36

10

ANDERSSON Magnus

Borlänge CK

26:59

7:54

37

8

WIBOM Simon

Falu CK

28:15

9:10

38

14

WESTERHOLM Tuukka

HyPy - Finland

28:18

9:13

39

18

SVEDBERG Edvin

Norbergs CK

29:07

10:02

40

12

ESTIGARRIBIA ROLFSSON Alexan

Västerås CK

31:02

11:57

41

17

ALFRAEUS Erik

Almby IK

31:54

12:49

42

4

SANDBERG Max

Tullinge SK

32:54

13:49

13

HÖGLUND August

IK Hakarpspojkarna

DNS

Distans: 8,7 km. Snitthast: 21,4 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

11

OSKARSSON Samuel

IK Jarl Rättvik

24:24

1

1

2

45

LINDH Vilgot

Härnösands CK

25:32

1:08

8

2

3

23

LINDH Edvin

Härnösands CK

25:47

1:23

4

3

4

34

SAROTA Jakub

Härnösands CK

25:53

1:29

3

4

5

41

LARSSON Alexander

Spårvägen CF

25:59

1:35

2

5

6

19

LINDQVIST Viktor

Kolmårdens MTB

27:08

2:44

5

6

7

6

SILLANKORVA Jaakko

KorsKa - Finland

27:34

3:10

7

8

8

47

HÖGLUND Andreas

OK Hammaren

27:40

3:16

16

7

9

31

PETTERSSON Karl Be

Borlänge CK

28:00

3:36

9 10

10

22

WALLINDER Willhelm

Västerås CK

28:06

3:42

19

9

11

27

GUSTAFSSON Elias

Eskilstuna CK

28:31

4:07

13

12

12

33

WALLINDER Vincent

Västerås CK

28:45

4:21

27

11

13

44

EKSTRÖM Jacob

Västerås CK

29:00

4:36

10 14

14

28

JONSSON-ÅKERSTRÖ

Sundsvallscyklisterna

29:08

4:44

15

15

15

5

SUNDBERG Fredrik

Borlänge CK

29:17

4:53

11 18

16

32

SÄLL Fredrik

IK Jarl Rättvik

29:23

4:59

23

16

17

36

SJÖBERG Dennis

Rembo IK

29:25

5:01

20 17

18

7

ALFRAEUS Anton

Almby IK

29:28

5:04

14 19

19

38

MOUREAU Axel

Södertälje CK

29:30

5:06

36 13

20

26

TRANBACK Oscar

CK Natén Säter

29:55

5:31

31 20

21

42

BACKMAN Jacob

Borlänge CK

29:57

5:33

24 21

22

9

GARFVÉ Isak

CK Parr

30:00

5:36

12 24

23

43

BACKLUND Oscar

IK Jarl Rättvik

30:13

5:49

21

22

24

16

HAARALA Ilmari

KorsKa - Finland

18

26

25

30

SANDBERG Fabian

Tullinge SK

30:17

5:53

25 23

26

46

ÖHMAN Samuli

HyPy - Finland

30:21

5:57

30

25

27

25

ABRAHAMSSON Ask

Göteborgs CK

30:34

6:10

22 27

28

21

SIMONSSON Max

IK Jarl Rättvik

31:00

6:36

29

30

29

40

HAKSO Lukas

Norbergs CK

31:07

6:43

32 29

30

48

ÖSTBERG Hampus

CK Natén Säter

31:23

6:59

25 31

31

29

BERGMAN Axel

Falu CK

31:30

7:06

42 28

32

37

ÖSTBERG Casper

CK Natén Säter

31:51

7:27

33 32

33

35

HALONEN Erik

HyPy - Finland

33:06

8:42

38

34

34

10

ANDERSSON Magnus

Borlänge CK

33:15

8:51

28 36

35

15

EDSTRÖM SANFRIDS

Team Sportia CK Karls

33:33

9:09

35 35

36

39

JOHANSSON Oscar

Almby IK

33:58

9:34

43 33

37

14

WESTERHOLM Tuukk

HyPy - Finland

34:57

10:33

34 38

38

8

WIBOM Simon

Falu CK

34:59

10:35

39 37

39

18

SVEDBERG Edvin

Norbergs CK

35:47

11:23

37 39

40

12

ESTIGARRIBIA ROLFS

Västerås CK

38:05

13:41

41 40

41

4

SANDBERG Max

Tullinge SK

38:31

14:07

6 42

42

17

ALFRAEUS Erik

Almby IK

38:49

14:25

40 41

Klass Flickor 13-14 år.Gemensam start.Distans: 1 varv x 6,5 km = 6,5 km., Snitthast: 20,9 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

56

JANSSON Ida

Eskilstuna CK

18:39

2

57

SÖMSKAR Johanna

Norbergs CK

18:46

0:07

3

55

LUNDMARK Clara

Norbergs CK

18:58

0:19

4

54

OSKARSSON Sofie

IK Jarl Rättvik

20:03

1:24

5

53

CZARNECKI Cecilia

Norbergs CK

21:25

2:46

Distans: 8,7 km. Snitthast: 22,2 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

56

JANSSON Ida

Eskilstuna CK

23:33

1

1

2

57

SÖMSKAR Johanna

Norbergs CK

23:55

0:22

2

2

3

55

LUNDMARK Clara

Norbergs CK

24:10

0:37

3

3

4

54

OSKARSSON Sofie

IK Jarl Rättvik

25:24

1:51

4

4

5

53

CZARNECKI Cecilia

Norbergs CK

27:03

3:30

5

5

Klass Flickor 10-12 år.Gemensam start.Distans: 1 varv x 6,5 km = 6,5 km., Snitthast: 19,0 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

71

MOLIN Saga

Varbergs MTB

20:29

2

67

SÄLL Anna

IK Jarl Rättvik

21:45

1:16

3

68

HOLMEGÅRD Ella

Mölndals CK

22:42

2:13

4

66

DANIELSSON Ida

Falu CK

24:06

3:37

5

65

WALLIN Ella

Norbergs CK

28:12

7:43

6

64

CASSERSTEDT Alva

CK Natén Säter

33:08

12:39

7

70

GUSTAFSSON Ellen

Eskilstuna CK

34:08

13:39

Distans: 8,7 km. Snitthast: 20,2 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

71

MOLIN Saga

Varbergs MTB

25:54

1

1

2

67

SÄLL Anna

IK Jarl Rättvik

27:31

1:37

2

2

3

68

HOLMEGÅRD Ella

Mölndals CK

28:30

2:36

3

3

4

66

DANIELSSON Ida

Falu CK

30:05

4:11

4

4

5

65

WALLIN Ella

Norbergs CK

34:18

8:24

5

5

6

64

CASSERSTEDT Alva

CK Natén Säter

40:51

14:57

7

6

7

70

GUSTAFSSON Ellen

Eskilstuna CK

41:18

15:24

6

7

Klass Pojkar 13-14 år. Gemensam start.Distans: 2 varv x 6,5 km = 13 km., Snitthast: 21,3 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

98

KOK Jack

Södertälje CK

36:37

2

104

HÖGLUND Fredrik

OK Hammaren

37:32

0:55

3

86

OLSTAM Anton

CSK Ludvika

37:34

0:57

4

93

HÖGLUND Axel

IK Hakarpspojkarna

38:02

1:25

5

95

ERIKSSON Jacob

Borås CA

38:03

1:26

6

97

ÅKESSON Erik

Västerås CK

38:22

1:45

7

87

FAGERHILL Petter

Kopparbergs CK

38:27

1:50

8

103

NERÉN Edwin

Västerås CK

38:44

2:07

9

107

BAUER Alvin

Norbergs CK

39:10

2:33

10

89

LINDGREN Jonathan

Norbergs CK

39:30

2:53

11

100

ANÅKER Pontus

CK Natén Säter

12

94

JUNTUNEN Antti-Jussi

KorsKa - Finland

39:31

2:54

13

106

RISBERG David

IK Jarl Rättvik

40:26

3:49

14

91

GEZELIUS Samuel

CSK Ludvika

40:28

3:51

15

88

ZETTERBERG Simon

Gävle CA

41:53

5:16

16

105

LUNDMARK Emil

Borlänge CK

42:15

5:38

17

92

EGERYD Ludvig

Almby IK

44:26

7:49

18

101

KLOO Edwin

Norbergs CK

47:12

10:35

19

85

NIEMINEN Henri

HyPy - Finland

48:15

11:38

20

99

GRAJNERT Filip

Härnösands CK

53:11

16:34

21

102

SILLANPÄÄ Arttu

HyPy - Finland

58:56

22:19

22

84

KARLEFELDT Anton

Borlänge CK

1:00:56

24:19

Distans: 15,2 km. Snitthast: 21,9 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

98

KOK Jack

Södertälje CK

41:34

2

1

2

104

HÖGLUND Fredrik

OK Hammaren

42:26

0:52

1

2

3

86

OLSTAM Anton

CSK Ludvika

42:36

1:02

6

3

4

95

ERIKSSON Jacob

Borås CA

43:16

1:42

10

5

5

97

ÅKESSON Erik

Västerås CK

43:20

1:46

3

6

6

87

FAGERHILL Petter

Kopparbergs CK

43:28

1:54

5

7

7

103

NERÉN Edwin

Västerås CK

43:57

2:23

9

8

8

107

BAUER Alvin

Norbergs CK

44:09

2:35

4

9

9

89

LINDGREN Jonathan

Norbergs CK

44:37

3:03

7 10

10

100

ANÅKER Pontus

CK Natén Säter

44:52

3:18

14 11

11

94

JUNTUNEN Antti-Jussi

KorsKa - Finland

44:56

3:22

15

12

12

106

RISBERG David

IK Jarl Rättvik

45:42

4:08

12

13

13

91

GEZELIUS Samuel

CSK Ludvika

45:43

4:09

11 14

14

88

ZETTERBERG Simon

Gävle CA

47:02

5:28

8 15

15

105

LUNDMARK Emil

Borlänge CK

47:35

6:01

13 16

16

101

KLOO Edwin

Norbergs CK

52:55

11:21

17 18

17

85

NIEMINEN Henri

HyPy - Finland

54:12

12:38

19

19

18

93

HÖGLUND Axel

IK Hakarpspojkarna

55:37

14:03

22

4

19

92

EGERYD Ludvig

Almby IK

55:38

14:04

21 17

20

99

GRAJNERT Filip

Härnösands CK

59:02

17:28

18

20

21

102

SILLANPÄÄ Arttu

HyPy - Finland

1:05:21

23:47

20

21

22

84

KARLEFELDT Anton

Borlänge CK

1:06:31

24:57

16 22

Klass Flickor 15-16 år.Gemensam start.Distans: 2 varv x 6,5 km = 13 km., Snitthast: 19,8 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

116

SVARF Selma

CK Natén Säter

39:28

2

113

SVENSSON Cecilia

Finspångs CA

40:10

0:42

3

118

ENGSTRÖM Frida

Motala AIF CK

40:13

0:45

4

115

ERIKSSON Tina

Sundsvallscyklisterna

42:50

3:22

5

117

OLSTAM Linn

CSK Ludvika

44:21

4:53

6

114

PETTERSSON Caroline

CSK Ludvika

49:47

10:19

Distans: 15,2 km. Snitthast: 20,4 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

116

SVARF Selma

CK Natén Säter

44:42

2

1

2

118

ENGSTRÖM Frida

Motala AIF CK

45:20

0:38

1

3

3

113

SVENSSON Cecilia

Finspångs CA

45:26

0:44

3

2

4

115

ERIKSSON Tina

Sundsvallscyklisterna

48:11

3:29

4

4

5

117

OLSTAM Linn

CSK Ludvika

49:54

5:12

5

5

6

114

PETTERSSON Carolin

CSK Ludvika

55:24

10:42

6

6

Klass Herrar Sport. Gemensam start.Distans: 2 varv x 6,5 km = 13 km., Snitthast: 22,2 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

1

216

OLSSON Lars

Borlänge CK

35:12

2

217

STEEN Jonatan

Falu CK

35:19

0:07

3

212

OLSSON Erik

Borlänge CK

35:31

0:19

4

213

SNELL Stefan

Falu CK

5

224

ÖHMAN Mikael

Borlänge CK

35:36

0:24

6

221

BJERRING Niklas

Falu CK

36:27

1:15

7

205

PERSSON Christian

Gävle CA

36:49

1:37

8

225

LARSSON Niklas

Borlänge CK

37:00

1:48

9

210

SVENSSON Benjamin

Eskilstuna CK

37:09

1:57

10

201

PALANDER Henrik

CK Natén

37:30

2:18

11

220

EDBOM Roger

Borlänge CK

37:35

2:23

12

223

EKLÖW Niclas

Tullinge SK

37:38

2:26

13

227

HALLGREN Mikael

Kungsörs SK

38:35

3:23

14

203

ANDERSSON Christer

Borlänge CK

15

226

EK Stefan

Södertälje CK

39:34

4:22

16

211

RUNDSTRÖM Mathieu

Södertälje CK

39:49

4:37

17

219

SUNDQUIST Benneth

Kungsörs SK

39:51

4:39

18

204

BJERRING Fredrik

Falu CK

40:21

5:09

19

214

RUNDSTRÖM Pontus

Södertälje CK

41:07

5:55

20

206

BERGSTRÖM Martin

Borlänge CK

41:19

6:07

21

200

NORMAN Daniel

Borlänge CK

41:20

6:08

22

222

KOK Tycho

Södertälje CK

43:51

8:39

23

218

SAKURAI Daniel

Södertälje CK

44:05

8:53

24

209

LEIFE Petter

Borlänge CK

45:15

10:03

25

208

SKEPPSTRÖM Robert

Södertälje CK

45:50

10:38

26

207

EGERYD Per

Almby IK

47:42

12:30

27

202

OLSSON Andreas

Alingsås SC

49:42

14:30

Distans: 15,2 km. Snitthast: 22,9 km/tim.

Plc Nr

Namn

Förening

Tid

Diff

Etapplac.

1

216

OLSSON Lars

Borlänge CK

39:51

3

1

2

212

OLSSON Erik

Borlänge CK

40:03

0:12

1

3

3

217

STEEN Jonatan

Falu CK

40:05

0:14

5

2

4

224

ÖHMAN Mikael

Borlänge CK

40:13

0:22

2

5

5

213

SNELL Stefan

Falu CK

40:18

0:27

6

4

6

221

BJERRING Niklas

Falu CK

41:11

1:20

4

6

7

205

PERSSON Christian

Gävle CA

41:45

1:54

9

7

8

225

LARSSON Niklas

Borlänge CK

41:55

2:04

8

8

9

210

SVENSSON Benjamin

Eskilstuna CK

41:56

2:05

7

9

10

201

PALANDER Henrik

CK Natén

42:27

2:36

10 10

11

220

EDBOM Roger

Borlänge CK

42:34

2:43

11 11

12

223

EKLÖW Niclas

Tullinge SK

42:49

2:58

17

12

13

203

ANDERSSON Christer

Borlänge CK

43:36

3:45

12 14

14

227

HALLGREN Mikael

Kungsörs SK

43:43

3:52

13 13

15

226

EK Stefan

Södertälje CK

44:43

4:52

16

15

16

219

SUNDQUIST Benneth

Kungsörs SK

44:59

5:08

15 17

17

211

RUNDSTRÖM Mathieu

Södertälje CK

45:00

5:09

18 16

18

204

BJERRING Fredrik

Falu CK

45:29

5:38

14

18