Klass: D60 - 63,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 3 varv x 21 km = 63 km, Snitthast: 0 km/tim.

Klass: H75 - 63,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 3 varv x 21 km = 63 km, Snitthast: 0 km/tim.

Klass: H55 - 105,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 5 varv x 21 km = 105 km, Snitthast: 37,3 km/tim.

Deltagare: 21 anmälda, 21 startande, 11 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

201

SWE19560525

TROELL Torbjörn

Sverige

02:48:45

00:00:00

2

190

NOR19540618

LORENTSEN Öystein

Inderöy IL

02:49:13

00:00:28

3

195

NOR19570127

KRISTIANSEN Asbjörn

Norge

02:50:46

00:02:01

4

199

SWE19561204

BERGSTRÖM Krister

Sverige

02:50:46

00:02:01

5

194

NOR19560113

HOLVIK Ragnar Theis

Norge

02:50:46

00:02:01

6

191

SWE19550411

DANIELSSON Paul

Mora CK

02:50:46

00:02:01

7

193

NOR19560619

HANSEN Jon Rangfred

Norge

02:50:46

00:02:01

8

185

FIN19560726

HARTIKKA Pekka

Finland

02:50:51

00:02:06

9

181

SWE19570716

SALÉN Anders

CK Dainon

02:52:19

00:03:34

10

197

SWE19570117

ALLBERG Kenneth

Sverige

02:54:32

00:05:47

11

186

FIN19531216

KILAPPA Ilkka

Finland

03:00:11

00:11:26

182

SWE19560910

VISBY Christian

CK Fix

DNF

183

FIN19541019

AHLBÄCK Börje

Finland

DNF

184

FIN19530313

AHLBÄCK Sven-Ole

Finland

DNF

187

SWE19570505

BERGHOLM Hans

Gottne IF

DNF

188

SWE19570804

HOLMQVIST Göran

Götene CK

DNF

189

NOR19560104

LANGELAND Olav

Horten OCK

DNF

192

NOR19561117

AADLAND Frank

Norge

DNF

196

NOR19570917

JÖRGENSEN Tom

Skårer SK

DNF

198

SWE19570825

BECKEMAN Per

Sverige

DNF

200

SWE19540904

PIETILÄ Tom

Sverige

DNF

Klass: H65 - 84,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 4 varv x 21 km = 84 km, Snitthast: 33,5 km/tim.

Deltagare: 14 anmälda, 14 startande, 12 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

275

DEN19450511

GRAM Herlmuth

Fredericia CC

02:30:17

00:00:00

2

278

NOR19471209

GRAVDAL Oddmund

Norge

02:30:17

00:00:00

3

283

SWE19451209

STRÖMBERG Bo

Sverige

02:30:17

00:00:00

4

279

NOR19451225

LAMO Fredrik

Norge

02:30:17

00:00:00

5

272

DEN19431101

BRÖDUM Bjarne

Cykling Nord Fyn

02:30:17

00:00:00

6

271

NOR19440116

GIKLING Eivind

Baerum OCK

02:33:56

00:03:39

7

284

SWE19460824

SVENSSON Bernt

Sverige

02:33:59

00:03:42

8

281

SWE19460625

JANSSON Hans

Ski-bike etamp; Run Sport Club

02:33:59

00:03:42

9

282

SWE19450313

NORDIN Lars

Sverige

02:33:59

00:03:42

10

273

FIN19450220

KUHA Keijo

Finland

02:33:59

00:03:42

11

276

NOR19471212

JÖRGENSEN Odd

IF Fröy

02:34:03

00:03:46

12

280

SWE19440125

SJÖBERG Johnny

Sandvikens CK

02:36:08

00:05:51

274

FIN19470228

STENSTRÖM Ulf

Finland

DNF

277

NOR19451212

FJELLBERG Gunnar

Norge

DNF

Klass: H70 - 63,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 3 varv x 21 km = 63 km, Snitthast: 32,6 km/tim.

Deltagare: 11 anmälda, 9 startande, 9 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

90

NOR19400730

WESTBY Ivar

Norge

01:55:50

00:00:00

2

91

SWE19381014

BERGMAN Per

Sverige

01:55:50

00:00:00

3

93

SWE19420208

JONSON Åke

Sverige

01:55:50

00:00:00

4

87

SWE19421226

POLLAK Tommy

Fredrikshofs IF CK

01:55:50

00:00:00

5

88

NOR19380709

KVERNERUD Harald

Norge

01:55:50

00:00:00

6

94

SWE19370108

BODIN Anders

Team Norrbotten CK

01:55:50

00:00:00

7

92

SWE19351111

JERGEFALK Alf

Sverige

01:55:52

00:00:02

8

89

NOR19390614

STOKKE Tor

Norge

02:01:09

00:05:19

9

95

SWE19350811

STHUWEBACK Sune

Örestadscyklisterna IF

02:04:29

00:08:39

85

FIN19411022

HYTTINEN Matti

Finland

DNS

86

FIN19420422

KALLIO Kaj

Finland

DNS

Klass: H60 - 84,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 4 varv x 21 km = 84 km, Snitthast: 37,0 km/tim.

Deltagare: 22 anmälda, 21 startande, 19 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

250

NOR19520616

RAAEN Arne

Norge

02:16:18

00:00:00

2

257

SWE19480312

KARLSSON Jan

Sverige

02:16:18

00:00:00

3

251

NOR19500612

SIMONSEN Tor Arne

Norge

02:30:17

00:13:59

4

259

SWE19520621

SKYTTBERG Bengt

Sverige

02:30:17

00:13:59

5

247

NOR19461105

VEVLE Frode

IL Sverre

02:30:17

00:13:59

6

242

SWE19501026

TÖYRÄ Göran

CK Master

02:30:17

00:13:59

7

246

NOR19520929

BREDER Hans Jörgen

Frikransen

02:30:17

00:13:59

8

248

NOR19500116

AAKRE Torbjörn

Norge

02:30:17

00:13:59

9

262

NOR19480216

IVERSLIEN Gunnar

Torshov SK

02:30:17

00:13:59

10

245

FIN19481210

TANTTU Matti

Finland

02:30:17

00:13:59

11

252

NOR19510927

SKI Vidar

Norge

02:30:17

00:13:59

12

243

NOR19511222

CHRISTIANSEN Aage

CK Nittedal

02:30:17

00:13:59

13

258

SWE19521008

RUNCRANTZ Tommy

Sverige

02:30:22

00:14:04

14

255

SWE19511104

ANDERSSON Bo

Sverige

02:30:22

00:14:04

15

256

SWE19491123

JOHANSSON Sonny

Sverige

02:33:56

00:17:38

16

249

NOR19510621

ERFJORD Terje

Norge

02:33:56

00:17:38

17

260

SWE19500228

LINDQUIST Lennart

Södertälje CK

02:33:59

00:17:41

18

253

SWE19521128

LITTKE Jan

Sigtuna Märsta Arlanda CK

02:33:59

00:17:41

19

261

SWE19491221

ERIKSSON Roland

Team Norrbotten CK

02:38:30

00:22:12

241

SWE19480109

CEDERGREN Göran

Borlänge CK

DNF

244

FIN19480319

NIEMINEN Antti

Finland

DNF

254

NOR19510409

HOEL Elling

Skårer SK

DNS

Klass: D30 - 84,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 4 varv x 21 km = 84 km, Snitthast: 32,7 km/tim.

Deltagare: 10 anmälda, 9 startande, 7 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

220

SWE19780222

LANDFORS Therese

Östersunds CK

02:33:56

00:00:00

2

218

SWE19750814

CLASSON Anna

Sverige

02:33:56

00:00:00

3

212

FIN19790529

PYNNÖNEN Riikka

Finland

02:33:56

00:00:00

4

217

SWE19790804

BACKMAN Sandra

Sverige

02:33:56

00:00:00

5

219

SWE19810720

JOHANSSON Moa

Sverige

02:33:56

00:00:00

6

216

NOR19740418

HOFF Line

Norge

02:36:08

00:02:12

7

213

SWE19740410

CALÅS Charlotta

Fredrikshofs IF CK

02:37:01

00:03:05

214

SWE19800912

SANKAUSKAITE Simona

Fredrikshofs IF CK

DNF

215

SWE19750619

ÖSTFELDT Josefine

Fredrikshofs IF CK

DNF

211

FIN19780622

MIETTINEN Riina

Finland

DNS

Klass: D40 - 84,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 4 varv x 21 km = 84 km, Snitthast: 32,7 km/tim.

Deltagare: 10 anmälda, 10 startande, 8 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

229

NOR19660802

LÖYNING Lillian

Norge

02:33:56

00:00:00

2

227

NOR19691013

BREIDALEN WULFF Siren

Norge

02:33:56

00:00:00

3

228

NOR19710723

HETLAND Hilde

Norge

02:33:56

00:00:00

4

226

FIN19690112

PALM Anne

Finland

02:33:56

00:00:00

5

232

SWE19680508

HERMANSSON Maria

Sverige

02:33:56

00:00:00

6

231

SWE19670825

BERNSTRÖM Lena

Sverige

02:33:56

00:00:00

7

233

SWE19721002

MARTINSSON Lill

Sverige

02:38:30

00:04:34

8

230

NOR19630428

BAKKAN Berit Hanne

Rana SK

02:47:01

00:13:05

225

NOR19660201

JÖRGENSEN KROKDAL Heidi Iren

CK Victoria

DNF

234

SWE19680618

CLAESSON Marie

Team Norrbotten CK

DNF

Klass: D50 - 63,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 3 varv x 21 km = 63 km, Snitthast: 32,6 km/tim.

Deltagare: 9 anmälda, 8 startande, 8 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

74

NOR19621104

HAUGSBÖ Hild Astrid

Norge

01:55:50

00:00:00

2

79

SWE19620728

LARSSON Annica

Sverige

01:55:50

00:00:00

3

78

SWE19611111

JEGENSTAM Lotta

Sverige

01:55:50

00:00:00

4

76

NOR19600123

NILSEN Marion

Norge

01:55:50

00:00:00

5

77

SWE19590314

ANUND Kristina

Sverige

01:55:52

00:00:02

6

72

FIN19560523

RISSANEN Tarja

Finland

01:55:56

00:00:06

7

75

NOR19600817

LOCK NILSEN Hanne

Norge

02:05:02

00:09:12

8

73

SWE19511008

LINDMARK Ingrid

Fredrikshofs IF CK

02:20:09

00:24:19

71

SWE19590910

ANDERSSON Siv

Brudpiga RK

DNS

Klass: H30 - 126,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 6 varv x 21 km = 126 km, Snitthast: 39,1 km/tim.

Deltagare: 33 anmälda, 32 startande, 30 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

20

NOR19771127

ELLINGSEN Jone

Norge

03:13:24

00:00:00

2

8

SWE19800312

KARLSSON Nils

CK Ceres

03:13:31

00:00:07

3

2

SWE19770617

HENRIKSSON Mikael

Alnö Race Team Föreningen

03:13:41

00:00:17

4

34

SWE19730711

EGMALM Mikael

Östersunds CK

03:13:41

00:00:17

5

35

SWE19820402

KULLMAN Klas

Östersunds CK

03:13:41

00:00:17

6

3

SWE19790419

MELANDER Martin

Alnö Race Team Föreningen

03:13:41

00:00:17

7

31

SWE19800609

WENNBERG Johan

TeamMagnusCK

03:13:41

00:00:17

8

21

NOR19750709

SMITH Fredrik

Norge

03:13:41

00:00:17

9

5

SWE19790426

ARVIDSSON Per

Borlänge CK

03:13:41

00:00:17

10

6

SWE19801229

EKSTRÖM Daniel

Borlänge CK

03:13:41

00:00:17

11

9

SWE19730915

ANDERSSON PORSETEG Nicklas

CK Crescendo Velo

03:13:41

00:00:17

12

18

SWE19740527

NOUSIAINEN Jani

Gimonäs CK

03:13:41

00:00:17

13

24

SWE19750816

DEJERT Gustav

Sigtuna Märsta Arlanda CK

03:13:41

00:00:17

14

30

SWE19731124

OLSSON Robert

Sverige

03:13:41

00:00:17

15

17

SWE19740524

LINDQVIST Andreas

Fredrikshofs IF CK

03:13:41

00:00:17

16

29

SWE19761030

LUNDBERG Henrik

Sverige

03:13:41

00:00:17

17

14

FIN19790921

NÖJD Mikael

CK Valhall

03:13:41

00:00:17

18

33

SWE19810113

KALITZKI Nicklas

Vallentuna CK

03:13:41

00:00:17

19

12

SWE19760417

SCOTT David

CK Norrtälje

03:13:41

00:00:17

20

25

NOR19780131

ELLEFSEN Petter

Sportklubb RYE

03:13:41

00:00:17

21

13

SWE19790412

BERTILSSON Emil

CK Uni

03:13:41

00:00:17

22

16

FIN19750101

SJÖBLOM Johan

Finland

03:13:41

00:00:17

23

27

SWE19800623

ERIKSSON Peter

Sverige

03:13:41

00:00:17

24

1

SWE19781110

ANDERSSON Henrik

Alnö Race Team Föreningen

03:13:41

00:00:17

25

4

SWE19780619

ÅHLIN Jan

Alnö Race Team Föreningen

03:13:41

00:00:17

26

28

SWE19811109

HULT Anton

Sverige

03:13:41

00:00:17

27

11

SWE19760212

SANDBERG Henrik

CK Dainon

03:13:41

00:00:17

28

10

SWE19810913

RAGNARSSON Olafur

CK Dainon

03:13:41

00:00:17

29

22

NOR19730128

VOLDSET Fred

Norge

03:19:34

00:06:10

30

15

SWE19750318

THELL Per-Niclas

CK Valhall

03:20:51

00:07:27

7

SWE19760112

ERIKSSON Björn

Borlänge CK

DNF

26

SWE19741026

EHRIN Henrik

Sverige

DNF

32

NOR19740420

HALONEN Esa

TVK

DNS

Klass: H40 - 126,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 6 varv x 21 km = 126 km, Snitthast: 39,0 km/tim.

Deltagare: 26 anmälda, 23 startande, 18 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

54

NOR19720822

HANSEN Yngvar Alexander

Norge

03:13:47

00:00:00

2

61

SWE19701205

FAGERLUND Niclas

Sverige

03:16:46

00:02:59

3

51

NOR19690226

ERIKSEN Leif Tore

Norge

03:18:56

00:05:09

4

62

SWE19680404

KARLSSON Björn

Sverige

03:21:59

00:08:12

5

43

SWE19681226

HEDLUND Mats

Brudpiga RK

03:21:59

00:08:12

6

42

SWE19680402

JAKOBSSON Jan

Borlänge CK

03:21:59

00:08:12

7

41

NOR19690516

KAARBÖE Oddvar Martin

Bergen CK

03:21:59

00:08:12

8

63

SWE19700324

LORENTZI Jonas

Sverige

03:21:59

00:08:12

9

53

NOR19700917

EVENSEN Marthin

Norge

03:21:59

00:08:12

10

48

SWE19690618

BERG Tomas

CSK Ludvika

03:21:59

00:08:12

11

65

SWE19680612

HERNSTRÖM Tomas

Vallentuna CK

03:21:59

00:08:12

12

50

SWE19720914

ALLERSTRAND Mats

Föreningen Cykloteket RT

03:21:59

00:08:12

13

58

SWE19720703

FRYKLUND Jacob

Skoghalls CK-Hammarö

03:21:59

00:08:12

14

47

NOR19690414

SUNDET Roger

CK Victoria

03:21:59

00:08:12

15

52

NOR19690509

ERLAND Bernt

Norge

03:21:59

00:08:12

16

44

SWE19700710

GATENSJÖ Nichlas

CK Cykelcity.se

03:21:59

00:08:12

17

45

SWE19690126

GARFVÉ Anders

CK Parr

03:31:42

00:17:55

18

59

NOR19710725

MELBY Bernt Erik

Skårer SK

03:37:34

00:23:47

56

SWE19701212

INGEMARSSON Andreas

Sandvikens CK

DNF

57

SWE19711008

MÅRTENSSON Andreas

Sigtuna Märsta Arlanda CK

DNF

60

SWE19690102

BERG Christer

Sverige

DNF

64

SWE19680304

SKOG Magnus

Sverige

DNF

66

SWE19700128

KLINGVALL Ricky

Vallentuna CK

DNF

46

SWE19680323

NILSSON Jonas

CK Revanche

DNS

49

SWE19681230

BERNÅS Johan

Fredrikshofs IF CK

DNS

55

NOR19700724

HESTNESS Thorolf

Nymark IL sykkel

DNS

Klass: H50 - 105,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 5 varv x 21 km = 105 km, Snitthast: 37,4 km/tim.

Deltagare: 31 anmälda, 27 startande, 20 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

146

NOR19620210

SLETTA Kåre

CK Victoria

02:48:37

00:00:00

2

153

SWE19590127

PARNERYD Lennart

IK Ymer

02:50:46

00:02:09

3

169

SWE19620315

MAGNUSSON Anders

Sverige

02:50:46

00:02:09

4

151

SWE19620612

KUHL Stefan

Föreningen Cykloteket RT

02:50:46

00:02:09

5

144

SWE19620615

TYLLMAN Lennart

CK Falken

02:50:46

00:02:09

6

150

SWE19610627

BERGLUND Thord

FK Volvo

02:50:46

00:02:09

7

152

DEN19620111

TANGE Esben

Hvidovre CK

02:50:46

00:02:09

8

155

NOR19600120

FOSS Per Gudmund

Norge

02:50:46

00:02:09

9

160

NOR19600510

MAEHLUM Jarle Vidar

SK Rye

02:50:46

00:02:09

10

156

NOR19620326

GILBERG John Rune

Norge

02:50:46

00:02:09

11

162

SWE19580910

AXLUND Per-Anders

Ski-bike etamp; Run Sport Club

02:50:46

00:02:09

12

166

SWE19590309

ANDERSSON PLATE Stig

Sverige

02:50:46

00:02:09

13

163

SWE19590918

FLOGNFELDT Thommy

Skoghalls CK-Hammarö

02:50:46

00:02:09

14

141

NOR19580517

BRAATHEN Jon

Asker CK

02:50:46

00:02:09

15

157

NOR19610820

SPERRE Morten

Norge

02:50:51

00:02:14

16

147

SWE19620827

PÅLSSON Magnus

F. Aktiv Cykel Tierp

02:52:19

00:03:42

17

168

SWE19580612

KARLSSON Lars-Erik

Sverige

02:56:21

00:07:44

18

167

SWE19610408

COLLANDER Martin

Sverige

02:56:21

00:07:44

19

170

SWE19620908

SÖDERENG Christer

Sverige

03:12:50

00:24:13

20

159

SWE19580821

JOHNSSON Håkan

Sigtuna Märsta Arlanda CK

03:14:54

00:26:17

142

SWE19600802

MÅRTENSSON Per-Anders

Burseryds IF

DNF

145

19621104

VÄRNQVIST Peter

CK Nollåtta

DNF

148

FIN19591210

PRIHA Matti

Finland

DNF

149

FIN19621222

VIKARS Stig-Erik

Finland

DNF

154

SWE19621124

ANDRÉASSON Tomas

Laholmscyklisten CK

DNF

158

NOR19581226

HATLING Frank Willy

Rana SK

DNF

161

SWE19580910

AXLUND Lars-Åke

Ski-bike etamp; Run Sport Club

DNF

143

DEN19600331

CHRISTIANSEN Claus

CC Hilleröd

DNS

164

NOR19580616

BJÖRK Terje

Skårer SK

DNS

165

NOR19610608

HELGESTAD Tor Arne

Skårer SK

DNS

171

NOR19620713

LURVIK Lars

TVK

DNS

Klass: H45 - 126,00

Disciplin: Gemensam start

Info: Distans: 6 varv x 21 km = 126 km, Snitthast: 37,5 km/tim.

Deltagare: 29 anmälda, 28 startande, 20 fullföljande

Plac

Stnr

UCI-kod

Namn

Organisation

Tid

Diff.

1

125

SWE19670629

LINDSKOG Stefan

Sverige

03:21:42

00:00:00

2

102

SWE19660815

SARENMARK Jan

Brudpiga RK

03:21:42

00:00:00

3

108

SWE19640920

PIHLSTRÖM Mats

Conti Test Team CK

03:21:48

00:00:06

4

124

SWE19650807

DE JAGER Torbjörn

Sverige

03:21:55

00:00:13

5

122

NOR19670404

BERRE Helmer Kristoffer

Stavanger SK

03:21:55

00:00:13

6

103

NOR19640909

BAKKEN Vegar

Bryne CK

03:21:55

00:00:13

7

112

SWE19660708

BJÖRKLUND Dan

Fredrikshofs IF CK

03:21:55

00:00:13

8

123

SWE19661215

BOHR Jonas

Sverige

03:21:55

00:00:13

9

119

NOR19640319

VALVATNE Ronald

Norge

03:21:55

00:00:13

10

128

SWE19660316

BERGMAN Michael

Vallentuna CK

03:21:55

00:00:13

11

101

SWE19651106

KLEFBOM Krister

Alnö Race Team Föreningen

03:21:55

00:00:13

12

111

FIN19640522

VANNINEN Jari

Finland

03:21:55

00:00:13

13

116

NOR19630514

DAHL Svein Erik

Norge

03:21:55

00:00:13

14

126

SWE19661213

NILSSON Thomas

Sverige

03:21:55

00:00:13

15

117

NOR19650506

GRUT-JOHNSEN Terje

Norge

03:21:55

00:00:13

16

105

SWE19631116

PETERSSON Håkan

CK Cykelcity.se

03:21:55

00:00:13

17

129

SWE19671220

CARLING Pär

Vallentuna CK

03:21:55

00:00:13

18

113

SWE19650615

PERSSON Lars

Fredrikshofs IF CK

03:21:55

00:00:13

19

109

FIN19630331

PAJANNE Kari

Finland

03:21:55

00:00:13

20

118

NOR19660801

TJÖTTA Erik

Norge

03:22:02

00:00:20

104

SWE19641120

OLSSON Anders

CK Cykelcity.se

DNF

106

SWE19640131

ROSÉN Peter

CK Valhall

DNF

107

NOR19640319

STRAND Hugo Andre

CK Victoria

DNF

114

NOR19640602

FORDAL Terje Vidat

Frikransen

DNF

115

SWE19670312

HALONEN Pasi

Gottne IF

DNF

120

SWE19630701

HÖGBERG Roland

Sandvikens CK

DNF

127

SWE19650517

STENGÅRD Stefan

Sverige

DNF

130

SWE19651003

SMITT Jakob

Vallentuna CK

DNF

110

FIN19630712

STRÖMBERG Harry

Finland

DNS