Barents GP  26.-27.5.2012
Youth criterium  BGP Stage 1: prologue 2,2km BGP Stage 2: criterium
Team BCC class
W8
1 Seliina Manninen OPP BCC W8 0:03:00 0:03:00,0
2 Ellinoora Ojala OPP BCC W8 0:03:07 0:03:07,0
M8
1 Aaro Väyrynen OPP BCC M8 0:03:08 0:03:08,0
2 Alexey Smolkin  Solnyshko/RUS BCC M8 0:04:30 0:04:30,0
Mini GP (criterium, road)
M10
1 Aabel Lehtoranta OPP BCC M10 0:14:42 0:20:17 0:34:58,6
2 Hugo Rinne OPP BCC M10 0:15:06 0:21:55 0:37:01,2
Iiro Rinne OPP BCC M10 DNS dns
W12
1 Jenni Karvonen OTC BCC W12 0:15:11 0:22:25 0:37:36,3
2 Karoliina Ojala OPP BCC W12 0:15:51 0:23:46 0:39:37,2
M12
1 Simeon Manninen OPP BCC M12 0:08:49 0:18:21 0:27:10,0
2 Niko Heikkilä OPP BCC M12 0:09:45 0:20:05 0:29:49,8
3 Turo Torvinen OPP BCC M12 0:09:38 0:21:05 0:30:42,6
4 Tuomas Mustonen Cyclos BCC M12 0:11:19 0:22:01 0:33:20,2
5 Lassi Riekkola OPP BCC M12 0:11:25 0:21:59 0:33:24,5
6 Lauri Vasama OTC BCC M12 0:11:30 0:23:28 0:34:58,3
Eemil Lehtoranta OPP BCC M12 DNS DNS
W14
1 Iina Väyrynen OPP BCC W14 0:10:08 0:33:36 0:43:44,1
2 Neea Huikuri OPP BCC W14 0:10:27 0:33:36 0:44:02,6
3 Riika Tuomi Cyclos BCC W14 0:10:51 0:33:36 0:44:27,4
4 Ekaterina Kazakova  Pilgrims/RUS BCC W14 0:12:58 0:36:52 0:49:50,3
Lyydia Halme OTC BCC W14 DNS 0:33:36
M14
1 Aku Keloneva OTC BCC M14 (prolog M16) 0:21:25 1:09:14 1:30:39,0
2 Artem Melnikov  Pilgrims/RUS BCC M14 0:23:06 1:12:10 1:35:16,0
3 Jussi Riekkola OPP BCC M14 0:22:22 1:15:19 1:37:41,0
Barents GP  (prologue, criterium, road) Stage 1: prologue 2,2km Stage 2: criterium Stage 3: road Barents GP
M16
1 Severi Huhtala OPP BCC M16 0:06:45,5 0:36:09 03 03 10 1:09:13 10 1:51:41,5
2 Jussi Pesonen Cyclos BCC M16 0:07:01,7 0:39:09 02 1:09:21 06 1:55:23,7
Leevi Halme OTC BCC M16 0:06:49,3 DNS dns
W16
1 Minttu Ojala OPP BCC W16 0:08:45,5 0:23:45 1:20:13 1:52:43,5
2 Anna  Lipina  Pilgrims/RUS BCC W16 0:09:29,6 0:25:33 1:22:16 1:57:18,6
W40 (BGP combined N40+N50)
1 Synnøve Solbakk Sirma IL/NOR BCC W40 0:08:35,3 0:23:30 1:12:10 1:44:15,3
2 Kaisa Ojala OPP BCC W40 0:09:11,7 0:24:37 1:20:59 1:54:47,7
Irene Väyrynen OPP BCC W40 DNS DNS
M60
1 Tuomo Pelttari OTC BCC M60 0:08:47,2 0:22:49 1:09:34 1:41:10,2
2 Taisto Tuomivaara OPP BCC M60 0:08:03,0 0:22:36 1:12:10 1:42:49,0
3 Anatoli Maslov  Nikel/RUS BCC M60 0:08:40,5 0:23:31 1:13:52 1:46:03,5
Women
1 Outi Jussila PKK 0:06:19,9 0:36:08 03 03 10 2:00:28 03 10 2:42:26,9
2 Suvi Lavonen OTC BCC Women 0:07:09,3 0:37:30 01 02 06 2:13:27 01 06 2:57:50,3
3 Rosa Törmänen AHH 0:07:34,9 0:37:38 02 01 04 2:19:19 02 04 3:04:18,9
4 Anna Neustroeva  Kovdor/RUS BCC Women 0:07:21,1 0:41:38 2:23:38 3:12:37,1
5 Riinamaria Hongisto Focus Ladies 0:08:51,3 0:42:38 2:26:31 3:18:00,3
6 Olga  Lipina  Pilgrims/RUS BCC Women 0:09:35,4 0:42:38 3:04:21 3:56:34,4
Beneticte Miklavzin Sirma IL road only
M18
1 Arno Hämäläinen OPP BCC M18 0:05:44,2 0:48:17 03 03 03 10 1:59:59 03 10 2:53:28,2
2 Iiro Väyrynen OPP BCC M18 0:06:15,7 0:53:17 02 2:00:59 02 06 3:00:21,7
3 Dmitry Zhiznenko  Pilgrims/RUS BCC M18 0:06:50,3 0:53:17 01 2:13:24 01 04 3:13:25,3
Aleksi Pahlanen GIF 0:06:11,7 0:53:17 dnf
Joonatan Anttila OPP BCC M18 DNS
M50
1 Tom Pietilä Gimonäs Cykelklubb/SWE BCC M50 0:06:08,2 0:34:14 03 03 10 1:59:59 03 10 2:39:52,2
2 Jarmo Ollanketo Kälviän Tarmo 0:06:20,0 0:34:59 02 02 06 1:59:59 02 04 2:41:02,0
3 Pekka Hartikka OTC BCC M50 0:06:25,4 0:35:35 01 01 04 1:59:59 06 2:41:47,4
4 Andrey Lobatchkov  Nordbike/RUS BCC M50 0:06:12,6 0:35:41 2:10:21 01 2:52:13,6
5 Veli-Matti Keloneva OTC BCC M50 0:06:47,2 0:38:41 2:13:03 2:58:31,2
6 Vesa Käkelä Cyclos BCC M50 0:06:45,4 0:40:41 2:24:07 3:11:33,4
7 Keijo Hongisto OuTa BCC M50 0:07:09,3 0:39:41 2:26:31 3:13:21,3
Nikolay Tabola  Monchegorsk/RUS prolog, road 0:09:40,0 2:13:27
Alexander Kozhin Monchegorsk/RUS prolog, road 0:07:10,6 2:24:07
Valery Chuprov  Monchegorsk/RUS BCC M50 0:06:37,0 DNS 2:10:53
Olli Paasovaara Cyclos prolog, road 0:09:01,5 2:54:09
Men (BGP combined Men + M40)
1 Marko Törmänen OTC BCC Men 0:05:18,3 0:47:21 03 03 02 10 1:54:47 02 2:47:06,3
2 Mikko Kejo CC Picaro 0:05:25,0 0:47:21 01 01 01 06 1:54:42 06 2:47:13,0
3 Juha Kangaskokko CC Picaro 0:05:36,0 0:47:21 02 02 03 04 1:54:45 04 2:47:27,0
4 Antti Räty OTC BCC M40 0:05:47,1 0:48:29 1:54:49 2:49:05,1
5 Jussi Simula CC Picaro 0:05:23,6 0:51:28 1:54:34 03 10 2:51:12,6
6 Vesa Penttilä Sukevan Kisa 0:05:55,5 0:56:28 1:54:47 01 2:57:09,5
7 Jukka Puustinen PK-Team BCC M40 0:05:39,1 0:56:28 1:59:54 3:02:01,1
8 Lars Erlandsen Varanger Sportsklubb/NOR BCC M40 0:05:55,6 0:56:28 1:59:59 3:02:22,6
9 Kent Sippola PK-Team BCC Men 0:06:01,8 0:56:28 1:59:56 3:02:25,8
10 Pekka Kähkölä OTC BCC Men 0:05:59,5 0:56:28 1:59:59 3:02:26,5
11 Per Torlev Ravna Sirma IL/NOR BCC M40 0:05:59,9 0:56:28 1:59:59 3:02:26,9
12 Esa Mustonen Cyclos BCC M40 0:06:00,2 0:56:28 1:59:59 3:02:27,2
13 Kyösti Soini OTC BCC M40 0:06:04,4 0:56:28 1:59:59 3:02:31,4
14 Vladimir Stasiuk  Solnyshko/RUS BCC Men 0:06:08,1 0:56:28 1:59:59 3:02:35,1
15 Vasiliy Sorokin  Nordbike/RUS BCC Men 0:06:12,9 0:56:28 1:59:59 3:02:39,9
16 Marko Alatalo OTC BCC Men 0:06:26,4 0:56:28 1:59:59 3:02:53,4
17 Janez Miklavz Sirma IL/NOR BCC Men 0:06:26,5 0:56:28 1:59:59 3:02:53,5
18 Tino Tiilikainen OTC BCC Men 0:05:27,8 0:56:28 2:04:03 3:05:58,8
19 Per Nilsson Team Norrbotten Cykelklubb/SWE BCC Men 0:06:27,1 0:56:28 2:04:02 3:06:57,1
20 Ville Juntunen Sukevan Kisa 0:06:28,5 0:56:28 2:05:29 3:08:25,5
21 Pavel Samodov  Polyarnye Zori/RUS BCC M40 0:06:25,5 0:56:28 2:05:39 3:08:32,5
22 Timo Karvonen OTC BCC M40 0:06:33,0 0:56:28 2:05:35 3:08:36,0
23 Denis Kondyrev  Monchegorsk/RUS BCC Men 0:06:36,3 0:56:28 2:05:39 3:08:43,3
24 Pekka Huovinen Kälviän Tarmo 0:05:57,0 0:56:28 2:07:52 3:10:17,0
25 Markku Henriksson OuTa BCC M40 0:06:17,3 0:56:28 2:09:37 3:12:22,3
26 Andrey Zakharov  Solnyshko/RUS BCC Men 0:06:19,5 0:56:28 2:12:34 3:15:21,5
27 Mikhail Smolkin Solnyshko/RUS BCC M40 0:06:49,0 0:56:28 2:13:27 3:16:44,0
28 Marko Määttä OTC BCC M40 0:06:54,3 0:56:28 2:13:24 3:16:46,3
29 Andrey Nemtsov Solnyshko/RUS BCC Men 0:06:39,9 0:56:28 2:23:37 3:26:44,9
30 Dmitry Minnebaev  Solnyshko/RUS BCC Men 0:08:39,4 0:56:28 2:33:44 3:38:51,4
31 Taneli Kaakinen Cyclos BCC M40 0:07:45,5 0:56:28 2:42:28 3:46:41,5
Kusti Kittilä OTC BCC Men 0:05:31,0 0:51:28 dns
Antti-Ville Korhonen PeNo 0:05:21,9 0:56:28 dnf
Kimmo Ovaska OTC BCC Men 0:06:16,1 0:56:28 dnf
Igor Straumanis  Kovdor/RUS BCC M40 dns
Mika Ojala OPP criterium only 0:56:28
Samuli Ollanketo OuTa road only dns
Markku Väyrynen OPP road only dns