Tour de Himmelfart

U15 - 23 præmier/23 prices



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

13/5-2009

Etape resultat
Arrival classification

Prolog

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

37,933km/h

Distance
Distance

5,1km

Starttid
Commencement

11:00




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap


1.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

.08'04"

800  

  

2.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

.08'11"

430  

7"  

3.  

9  

Nicolai Just

Cykling Odense

.08'12"

370  

8"  

4.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

.08'14"

930  

10"  

5.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

.08'15"

150  

11"  

6.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

.08'15"

290  

11"  

7.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

.08'16"

620  

12"  

8.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

.08'19"

180  

15"  

9.  

74  

Mikkel Bøje

Team Cycling Ringsted

.08'21"

400  

17"  

10.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

.08'23"

560  

19"  

11.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

.08'26"

160  

22"  

12.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

.08'27"

080  

23"  

13.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

.08'30"

750  

26"  

14.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

.08'31"

430  

27"  

15.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

.08'33"

760  

29"  

16.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

.08'34"

020  

30"  

17.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

.08'34"

450  

30"  

18.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

.08'34"

660  

30"  

19.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

.08'35"

190  

31"  

20.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

.08'37"

020  

33"  

21.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

.08'38"

130  

34"  

22.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

.08'38"

720  

34"  

23.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

.08'39"

250  

35"  

24.  

27  

Andreas Jeppesen

Herning CK

.08'42"

370  

38"  

25.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

.08'42"

820  

38"  

26.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

.08'43"

070  

39"  

27.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

.08'45"

310  

41"  

28.  

46  

David Møller

Lyngby CC

.08'48"

100  

44"  

29.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

.08'48"

580  

44"  

30.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

.08'48"

950  

44"  

31.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

.08'49"

540  

45"  

32.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

.08'51"

390  

47"  

33.  

40  

Mads Gram

DCR Ballerup

.08'53"

250  

49"  

34.  

54  

Mathias Klokholm

Lyngby CC

.08'53"

850  

49"  

35.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

.08'54"

230  

50"  

36.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

.08'57"

520  

53"  

37.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

.08'57"

920  

53"  

38.  

28  

Frederik Bohé Jørgensen

CC Hillerød

.08'59"

390  

55"  

39.  

139  

Ulrik Eriksen

Vejen BC

.09'02"

000  

58"  

40.  

115  

Jonas Vingegaard Rasmussen

Thy CR

.09'07"

120  

1'03"  

41.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

.09'07"

970  

1'03"  

42.  

87  

Fredrik Sennels

Odder CK

.09'11"

000  

1'07"  

43.  

90  

Kristian Løngaard

Lyngby CC

.09'16"

460  

1'12"  

44.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

.09'16"

570  

1'12"  

45.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

.09'21"

030  

1'17"  

46.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

.09'21"

080  

1'17"  

47.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

.09'25"

420  

1'21"  

48.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

.09'29"

350  

1'25"  

49.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

.09'30"

870  

1'26"  

50.  

100  

Tobias Jakobsen

Næstved BC

.09'31"

440  

1'27"  

51.  

207  

Jacob Dybdahl

Odder CK

.09'33"

790  

1'29"  

52.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

.09'36"

040  

1'32"  

53.  

507  

Markus Waage

Stavanger SK (Norge)

.09'36"

990  

1'32"  

54.  

59  

Casper Ølgaard

Kolding BC

.09'38"

000  

1'34"  

55.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

.09'39"

800  

1'35"  

56.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

.09'39"

820  

1'35"  

57.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

.09'43"

740  

1'39"  

58.  

11  

Peter Frandsen

Cykling Odense

.09'47"

250  

1'43"  

59.  

31  

Emil Lambæk

Herning CK

.09'47"

720  

1'43"  

60.  

63  

Søren Mathiesen

Kolding BC

.09'57"

170  

1'53"  

61.  

81  

Lasse Villadsen

Nr. - Søby CK

.10'08"

240  

2'04"  

62.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

.10'15"

290  

2'11"  

63.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

.10'18"

250  

2'14"  

64.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

.10'19"

230  

2'15"  

65.  

201  

Frederik Brasch

CK Aarhus

.10'20"

250  

2'16"  

66.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

.10'22"

520  

2'18"  

67.  

110  

Frederik Vahlgren

Greve CC

.10'26"

290  

2'22"  

68.  

58  

Martin Frank

Greve CC

.10'26"

290  

2'22" 

 

 

 

 

U15 - 23 præmier/23 prices



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

13/5-2009

Etape resultat
Arrival classification

Gadeløb /Stree race

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

18,59km/h

Distance
Distance

5R × 1,7km/R = 8,5km
(5,1km — 13,6km)

Starttid
Commencement

17:15




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap

Bunus
Bonuses


1.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

.27'26"  

  

8"  

2.  

46  

David Møller

Lyngby CC

.27'28"  

2"  

6"  

3.  

9  

Nicolai Just

Cykling Odense

.27'28"  

2"  

4"  

4.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

.27'28"  

2"  

3"  

5.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

.27'28"  

2"  

2"  

6.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

.27'28"  

2"  

1"  

7.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

.27'28"  

2"  

  

8.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

.27'28"  

2"  

  

9.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

.27'28"  

2"  

  

10.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

.27'28"  

2"  

  

11.  

40  

Mads Gram

DCR Ballerup

.27'28"  

2"  

  

12.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

.27'28"  

2"  

  

13.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

.27'28"  

2"  

  

14.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

.27'28"  

2"  

  

15.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

.27'28"  

2"  

  

16.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

.27'28"  

2"  

  

17.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

.27'28"  

2"  

  

18.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

.27'28"  

2"  

  

19.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

.27'28"  

2"  

  

20.  

27  

Andreas Jeppesen

Herning CK

.27'28"  

2"  

  

21.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

.27'28"  

2"  

  

22.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

.27'28"  

2"  

  

23.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

.27'28"  

2"  

  

24.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

.27'28"  

2"  

  

25.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

.27'28"  

2"  

  

26.  

110  

Frederik Vahlgren

Greve CC

.27'28"  

2"  

  

27.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

.27'28"  

2"  

  

28.  

28  

Frederik Bohé Jørgensen

CC Hillerød

.27'28"  

2"  

  

29.  

54  

Mathias Klokholm

Lyngby CC

.27'28"  

2"  

  

30.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

.27'28"  

2"  

  

31.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

.27'28"  

2"  

  

32.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

.27'28"  

2"  

  

33.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

.27'28"  

2"  

  

34.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

.27'28"  

2"  

  

35.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

.27'28"  

2"  

  

36.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

.27'28"  

2"  

  

37.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

.27'28"  

2"  

  

38.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

.27'28"  

2"  

  

39.  

74  

Mikkel Bøje

Team Cycling Ringsted

.27'28"  

2"  

  

40.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

.27'38"  

12"  

  

41.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

.29'16"  

1'50"  

  

42.  

139  

Ulrik Eriksen

Vejen BC

.29'16"  

1'50"  

  

43.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

.29'17"  

1'51"  

  

44.  

115  

Jonas Vingegaard Rasmussen

Thy CR

.29'17"  

1'51"  

  

45.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

.29'20"  

1'54"  

  

46.  

59  

Casper Ølgaard

Kolding BC

.29'23"  

1'57"  

  

47.  

207  

Jacob Dybdahl

Odder CK

.30'13"  

2'47"  

  

48.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

.30'14"  

2'48"  

  

49.  

31  

Emil Lambæk

Herning CK

.30'14"  

2'48"  

  

50.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

.30'16"  

2'50"  

  

51.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

.30'18"  

2'52"  

  

52.  

507  

Markus Waage

Stavanger SK (Norge)

.30'19"  

2'53"  

  

53.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

.30'21"  

2'55"  

  

54.  

11  

Peter Frandsen

Cykling Odense

.30'39"  

3'13"  

  

55.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

.30'39"  

3'13"  

  

56.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

.30'39"  

3'13"  

  

57.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

.30'39"  

3'13"  

  

58.  

63  

Søren Mathiesen

Kolding BC

.30'39"  

3'13"  

  

59.  

58  

Martin Frank

Greve CC

.30'39"  

3'13"  

  

60.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

.30'39"  

3'13"  

  

61.  

90  

Kristian Løngaard

Lyngby CC

.30'39"  

3'13"  

  

62.  

87  

Fredrik Sennels

Odder CK

.30'39"  

3'13"  

  

63.  

81  

Lasse Villadsen

Nr. - Søby CK

.30'39"  

3'13"  

  

64.  

100  

Tobias Jakobsen

Næstved BC

.30'39"  

3'13"  

  

65.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

.30'39"  

3'13"  

  

66.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

.30'39"  

3'13"  

  

67.  

201  

Frederik Brasch

CK Aarhus

.30'39"  

3'13"  

  

68.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

.30'39"  

3'13"  

 

 

 

 

 

U15 - 23 præmier/23 prices



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

14/5-2009

Etape resultat
Arrival classification

Linieløb / Road race

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

40,452km/h

Distance
Distance

4R × 14,9km/R = 59,6km
(13,6km — 73,2km)

Starttid
Commencement

10:40




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap

Bunus
Bonuses


1.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

1.28'24"  

  

8"  

2.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

1.28'24"  

  

6"  

3.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

1.28'26"  

2"  

4"  

4.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

1.28'26"  

2"  

3"  

5.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

1.28'31"  

7"  

2"  

6.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

1.28'32"  

8"  

1"  

7.  

9  

Nicolai Just

Cykling Odense

1.28'33"  

9"  

  

8.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

1.28'33"  

9"  

  

9.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

1.28'33"  

9"  

  

10.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

1.28'33"  

9"  

  

11.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

1.28'33"  

9"  

  

12.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

1.28'33"  

9"  

  

13.  

40  

Mads Gram

DCR Ballerup

1.28'36"  

12"  

  

14.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

1.28'39"  

15"  

  

15.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

1.28'57"  

33"  

  

16.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

1.28'57"  

33"  

  

17.  

27  

Andreas Jeppesen

Herning CK

1.28'57"  

33"  

  

18.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

1.28'57"  

33"  

  

19.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

1.28'57"  

33"  

  

20.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

1.29'01"  

37"  

  

21.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

1.29'07"  

43"  

  

22.  

46  

David Møller

Lyngby CC

1.29'09"  

45"  

  

23.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

1.29'09"  

45"  

  

24.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

1.29'10"  

46"  

  

25.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

1.29'22"  

58"  

  

26.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

1.29'33"  

1'09"  

  

27.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

1.29'33"  

1'09"  

  

28.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

1.29'33"  

1'09"  

  

29.  

110  

Frederik Vahlgren

Greve CC

1.29'33"  

1'09"  

  

30.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

1.29'41"  

1'17"  

  

31.  

139  

Ulrik Eriksen

Vejen BC

1.29'44"  

1'20"  

  

32.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

1.29'59"  

1'35"  

  

33.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

1.30'05"  

1'41"  

  

34.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

1.30'55"  

2'31"  

  

35.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

1.31'28"  

3'04"  

  

36.  

54  

Mathias Klokholm

Lyngby CC

1.31'30"  

3'06"  

  

37.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

1.33'11"  

4'47"  

  

38.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

1.33'11"  

4'47"  

  

39.  

28  

Frederik Bohé Jørgensen

CC Hillerød

1.33'56"  

5'32"  

  

40.  

90  

Kristian Løngaard

Lyngby CC

1.33'59"  

5'35"  

  

41.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

1.34'05"  

5'41"  

  

42.  

207  

Jacob Dybdahl

Odder CK

1.34'13"  

5'49"  

  

43.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

1.34'34"  

6'10"  

  

44.  

59  

Casper Ølgaard

Kolding BC

1.34'52"  

6'28"  

  

45.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

1.36'02"  

7'38"  

  

46.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

1.36'34"  

8'10"  

  

47.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

1.39'23"  

10'59"  

  

48.  

507  

Markus Waage

Stavanger SK (Norge)

1.39'34"  

11'10"  

  

49.  

63  

Søren Mathiesen

Kolding BC

1.42'28"  

14'04"  

  

50.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

1.42'29"  

14'05"  

  

51.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

1.43'10"  

14'46"  

  

52.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

1.47'09"  

18'45"  

  

53.  

31  

Emil Lambæk

Herning CK

1.50'11"  

21'47"  

  

54.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

1.50'11"  

21'47"  

  

55.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

1.50'11"  

21'47"  

  

56.  

58  

Martin Frank

Greve CC

1.50'11"  

21'47"  

  

57.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

1.50'11"  

21'47"  

  

58.  

74  

Mikkel Bøje

Team Cycling Ringsted

1.50'11"  

21'47"  

  

59.  

87  

Fredrik Sennels

Odder CK

1.50'11"  

21'47"  

  

60.  

81  

Lasse Villadsen

Nr. - Søby CK

1.50'11"  

21'47"  

  

61.  

100  

Tobias Jakobsen

Næstved BC

1.50'11"  

21'47"  

  

62.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

1.50'11"  

21'47"  

  

63.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

1.50'11"  

21'47"  

  

64.  

115  

Jonas Vingegaard Rasmussen

Thy CR

1.50'11"  

21'47"  

  

65.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

1.50'11"  

21'47"  

  

66.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

1.50'11"  

21'47"  

  

67.  

201  

Frederik Brasch

CK Aarhus

1.50'11"  

21'47"  

  

68.  

11  

Peter Frandsen

Cykling Odense

1.52'11"  

23'47"  

 

 

 

 

 

U15 - 23 præmier/23 prices



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

14/5-2009

Etape resultat
Arrival classification

Kriterium / Criterium

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

34,69km/h

Distance
Distance

5R × 6,2km/R = 31,0km
(73,2km — 104,2km)

Starttid
Commencement

16:22




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap

Bunus
Bonuses


1.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

.53'37"  

  

8"  

2.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

.53'44"  

7"  

6"  

3.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

.53'44"  

7"  

4"  

4.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

.53'44"  

7"  

3"  

5.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

.53'44"  

7"  

2"  

6.  

46  

David Møller

Lyngby CC

.53'44"  

7"  

1"  

7.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

.53'44"  

7"  

  

8.  

9  

Nicolai Just

Cykling Odense

.53'44"  

7"  

  

9.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

.53'44"  

7"  

  

10.  

28  

Frederik Bohé Jørgensen

CC Hillerød

.53'44"  

7"  

  

11.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

.53'44"  

7"  

  

12.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

.53'44"  

7"  

  

13.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

.53'44"  

7"  

  

14.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

.53'44"  

7"  

  

15.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

.53'44"  

7"  

  

16.  

40  

Mads Gram

DCR Ballerup

.53'44"  

7"  

  

17.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

.53'44"  

7"  

  

18.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

.53'44"  

7"  

  

19.  

27  

Andreas Jeppesen

Herning CK

.53'44"  

7"  

  

20.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

.53'44"  

7"  

  

21.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

.53'44"  

7"  

  

22.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

.53'44"  

7"  

  

23.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

.53'44"  

7"  

  

24.  

100  

Tobias Jakobsen

Næstved BC

.53'44"  

7"  

  

25.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

.53'44"  

7"  

  

26.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

.53'44"  

7"  

  

27.  

59  

Casper Ølgaard

Kolding BC

.53'44"  

7"  

  

28.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

.53'44"  

7"  

  

29.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

.53'44"  

7"  

  

30.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

.53'44"  

7"  

  

31.  

110  

Frederik Vahlgren

Greve CC

.53'44"  

7"  

  

32.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

.53'44"  

7"  

  

33.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

.53'44"  

7"  

  

34.  

54  

Mathias Klokholm

Lyngby CC

.53'44"  

7"  

  

35.  

31  

Emil Lambæk

Herning CK

.53'44"  

7"  

  

36.  

90  

Kristian Løngaard

Lyngby CC

.53'44"  

7"  

  

37.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

.53'44"  

7"  

  

38.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

.53'49"  

12"  

  

39.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

.53'49"  

12"  

  

40.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

.53'49"  

12"  

  

41.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

.53'49"  

12"  

  

42.  

139  

Ulrik Eriksen

Vejen BC

.53'53"  

16"  

  

43.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

.54'28"  

51"  

  

44.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

.54'38"  

1'01"  

  

45.  

207  

Jacob Dybdahl

Odder CK

.54'47"  

1'10"  

  

46.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

.55'03"  

1'26"  

  

47.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

.55'05"  

1'28"  

  

48.  

507  

Markus Waage

Stavanger SK (Norge)

.55'10"  

1'33"  

  

49.  

115  

Jonas Vingegaard Rasmussen

Thy CR

.55'13"  

1'36"  

  

50.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

.56'01"  

2'24"  

  

51.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

.56'09"  

2'32"  

  

52.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

.57'05"  

3'28"  

  

53.  

58  

Martin Frank

Greve CC

.57'05"  

3'28"  

  

54.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

.57'10"  

3'33"  

  

55.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

1.00'08"  

6'31"  

  

56.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

1.01'09"  

7'32"  

  

57.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

1.01'16"  

7'39"  

  

58.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

1.01'16"  

7'39"  

  

59.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

1.02'50"  

9'13"  

  

60.  

81  

Lasse Villadsen

Nr. - Søby CK

1.06'01"  

12'24"  

  

61.  

201  

Frederik Brasch

CK Aarhus

1.06'01"  

12'24"  

  

62.  

63  

Søren Mathiesen

Kolding BC

1.06'01"  

12'24"  

  

63.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

1.06'01"  

12'24"  

  

64.  

11  

Peter Frandsen

Cykling Odense

1.08'01"  

14'24"  

  

65.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

1.08'01"  

14'24"  

  

66.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

1.08'01"  

14'24"  

  

67.  

74  

Mikkel Bøje

Team Cycling Ringsted

1.08'01"  

14'24"  

  

68.  

87  

Fredrik Sennels

Odder CK

1.08'01"  

14'24" 

 

 

 

 

 

U15 - 25 præmier/25 prices



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

15/5-2009

Etape resultat
Arrival classification

Kongeetape

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

32,891km/h

Distance
Distance

4R × 14,6km/R = 58,4km
(104,2km — 162,6km)

Starttid
Commencement

10:38




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap

Bunus
Bonuses


1.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

1.46'32"  

  

8"  

2.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

1.47'11"  

39"  

6"  

3.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

1.47'11"  

39"  

4"  

4.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

1.47'11"  

39"  

3"  

5.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

1.47'11"  

39"  

2"  

6.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

1.47'11"  

39"  

1"  

7.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

1.47'11"  

39"  

  

8.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

1.47'11"  

39"  

  

9.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

1.47'11"  

39"  

  

10.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

1.47'11"  

39"  

  

11.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

1.47'11"  

39"  

  

12.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

1.47'11"  

39"  

  

13.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

1.47'11"  

39"  

  

14.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

1.47'11"  

39"  

  

15.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

1.47'11"  

39"  

  

16.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

1.47'11"  

39"  

  

17.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

1.47'11"  

39"  

  

18.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

1.47'11"  

39"  

  

19.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

1.47'11"  

39"  

  

20.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

1.47'11"  

39"  

  

21.  

46  

David Møller

Lyngby CC

1.47'11"  

39"  

  

22.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

1.47'11"  

39"  

  

23.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

1.47'11"  

39"  

  

24.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

1.47'11"  

39"  

  

25.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

1.47'11"  

39"  

  

26.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

1.48'57"  

2'25"  

  

27.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

1.48'58"  

2'26"  

  

28.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

1.49'57"  

3'25"  

  

29.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

1.54'37"  

8'05"  

  

30.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

1.54'38"  

8'06"  

  

31.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

1.54'46"  

8'14"  

  

32.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

1.57'34"  

11'02"  

  

33.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

1.59'20"  

12'48"  

  

34.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

2.01'09"  

14'37"  

  

35.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

2.01'09"  

14'37"  

  

36.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

2.02'47"  

16'15"  

  

37.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

2.03'43"  

17'11"  

  

38.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

2.03'43"  

17'11"  

  

39.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

2.08'09"  

21'37"  

  

40.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

2.09'30"  

22'58"  

  

41.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

2.09'50"  

23'18"  

  

42.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

2.09'50"  

23'18"  

  

43.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

2.11'37"  

25'05"  

  

44.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

2.11'40"  

25'08"  

  

45.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

2.17'58"  

31'26"  

  

46.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

2.28'06"  

41'34"  

  

47.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

2.28'56"  

42'24"  

 

 

 

 

 

 

U15 - 25 præmier/25 prices
Samlet



Arrangør
Organiser

Odder Cykel Klub

Etape
Stage

15/5-2009

Samlet stilling efter
General classification after

Kongeetape

 

Vinders gennemsnit
Average speed of winner

34,289km/h

Total distance
Total distance

162,6km




Placering
Position

Nr.
No.

Rytter
Rider

Hold
Team

Tid
Time

Afstand
Gap


1.  

70  

Mads Corell

Næstved BC

4.44'31"  

  

2.  

125  

Frederik Holgersen

Vejen BC

4.44'33"  

2"  

3.  

104  

Tobias Mørch Kongstad

Amager CR

4.44'47"  

16"  

4.  

130  

Magnus Bak Klaris

Amager CR

4.44'53"  

22"  

5.  

38  

Casper Phillip Pedersen

DCR Ballerup

4.45'03"  

32"  

6.  

44  

Kim Laustsen

Hvidovre CK

4.45'09"  

38"  

7.  

509  

Marco-Tapio Niemi

Team Finland (Finland)

4.45'14"  

43"  

8.  

4  

Søren Martinus Walter Engberg

CC Hillerød

4.45'26"  

55"  

9.  

123  

Lasse Nielsen

Varde CK

4.45'28"  

57"  

10.  

91  

Patrick Leth

Odder CK

4.45'34"  

1'03"  

11.  

64  

Jonas Gregaard Wilsly

DCR Ballerup

4.45'35"  

1'04"  

12.  

50  

Oliver Almind

CK Fix

4.45'50"  

1'19"  

13.  

2  

Mathias Linderod

CC Gladsaxe

4.45'52"  

1'21"  

14.  

10  

Daniel Henning Hartvig

Greve CC

4.45'54"  

1'23"  

15.  

34  

Mathias Emil Thurup Laursen

CC Gladsaxe

4.46'00"  

1'29"  

16.  

145  

Anders Hardahl

Aalborg CR

4.46'10"  

1'39"  

17.  

46  

David Møller

Lyngby CC

4.46'13"  

1'42"  

18.  

65  

Jacob Kruse Jensen

Middelfart CC

4.46'21"  

1'50"  

19.  

133  

Mikkel Møller

Vejen BC

4.46'41"  

2'10"  

20.  

68  

Mathias Egebjerg Jensen

Lyngby CC

4.46'57"  

2'26"  

21.  

511  

Niklas Henttala

Team Finland (Finland)

4.48'25"  

3'54"  

22.  

111  

Frederik Pedersen

Thorsager Motion Cykling

4.48'33"  

4'02"  

23.  

21  

Anders Winther

Grenaa CC

4.49'45"  

5'14"  

24.  

127  

Jesper Schulz

Vejen BC

4.50'06"  

5'35"  

25.  

33  

Kristian Sørensen

Herning CK

4.51'26"  

6'55"  

26.  

109  

Daniel Holmgaard Johansen

Thorsager Motion Cykling

4.54'39"  

10'08"  

27.  

66  

Emil Suhr

Lyngby CC

4.54'47"  

10'16"  

28.  

103  

Rasmus Kastrup Sørensen

Svendborg CC

4.55'10"  

10'39"  

29.  

53  

Jesper Vinkel

Holstebro CC

4.56'51"  

12'20"  

30.  

153  

Morten Dalgaard

Aalborg CR

5.06'10"  

21'39"  

31.  

137  

Thomas Naeve

Vejen BC

5.07'08"  

22'37"  

32.  

22  

Rasmus Bøgh Wallin

CC Gladsaxe

5.07'12"  

22'41"  

33.  

141  

Kristian Høy Møller

Vejle CK

5.08'20"  

23'49"  

34.  

60  

Helmut Wacker

Roskilde CR

5.08'44"  

24'13"  

35.  

95  

Christian Nissen

Rødekro CC

5.09'35"  

25'04"  

36.  

37  

Marius Therkildsen

Herning CK

5.22'44"  

38'13"  

37.  

163  

Christian Kjærsgaard Jensen

CK Aarhus

5.23'03"  

38'32"  

38.  

79  

Kenneth Henriksen

Nr. - Søby CK

5.23'05"  

38'34"  

39.  

75  

Daniel Bligaard Lyhne

Nr. - Søby CK

5.23'36"  

39'05"  

40.  

49  

Jesper Sommer

Hobro CK38

5.23'39"  

39'08"  

41.  

121  

Kasper Mølgaard Andersen

Varde CK

5.27'57"  

43'26"  

42.  

161  

Victor Meyer Christensen

CK Aarhus

5.28'20"  

43'49"  

43.  

47  

Sebatian Holm

Herning CK

5.39'55"  

55'24"  

44.  

3  

Søren Berg Søndergaard

CK Aarhus

5.43'14"  

58'43"  

45.  

128  

Jakob H. Mortensen

Amager CR

5.48'50"  

1.04'19"  

46.  

29  

Andreas Merrild

Herning CK

5.55'11"  

1.10'40"  

47.  

97  

Mathias Johansen

Silkeborg IF Cykling

6.00'27"  

1.15'56"